Tofaş Fiyat Listesi

Tofaş Hakkında

Tofaş

Tofaş açılımı ile Türkiye Otomobil Fabrikaları Anonim Şirketi, 1968 senesinde Fiat nezdinde Vehbi Koç tarafından kurulmuş bir şirkettir. İlk kez Bursa ilinde otomobil üretmeye başlamıştır. Türkiye yerli araç üretimi için oldukça önemli bir marka olan Tofaş, ürettiği modeller ile tercih edilen araba markaları arasında yer almaktadır. Tofaş ürettiği modellere kuş isimleri vermesi ile adından söz ettirip akılda kalıcılığı sağlamıştır. Tofaş araçların üretimi son olarak 2003 yılında yapılmıştır. Günümüzde İstanbul ilinde yer alan genel merkezi ile CEO Cengiz Eroldu görevini devam ettirmektedir.

Türkiye' de Tofaş'ın Önemi

Tofaş Türkiye'de yerli araç üreticisi olması ile oldukça önemli bir yere sahiptir. Ayrıca ülkemizde yer alan 5. büyük sanayi kuruluşudur. Böylelikle ülke ekonomimize ciddi bir katkı sağlamaktadır. Şirketin özellikle 2015 yılında 278.252 adet araç üretmesi ile sanayi ihracatının %25 değerindeki ihtiyacını karşılamıştır.

Tofaş Araçların Belirgin Özellikleri

Tofaş araçların en belirgin özelliği, modellerinin kuş isimlerini almış olmasıdır. Bu seri araçlara tutku ile bağlı ve ciddi bir şekilde ilgi duyulan bir kesim söz konusudur. Özellikle bazı kullanıcılar, Tofaş araçlarına modifiye olarak tabir edilen, araçların dış görünüşlerinde yapılan değişikler ile farklılık yaratarak dikkat çekmektedirler. Binek araç üretimi ile özellikle ilk üretildiği dönemler itibariyle döneminin en konforlu ulaşım araçları arasında yer almayı başarmıştır. Yerli araç firması olduğu için, fiyatları diğer araba markalarına kıyasla oldukça uygundur. Bu nedenle dar gelirli kesimlerin çok tercih ettiği bir markadır. Tofaş araçların parça olarak da kolay bulunabilen ve uygun fiyatlı oluşu tercih edilme nedenleri arasında yer alan etkenlerdendir.

Tofaş'ın En Çok Bilinen Modeli

Tofaş'ın en çok bilinen modelleri şüphesiz kuş serisinden olan Doğan ve Şahin modelleridir. Geniş bir kitle tarafından sevilen özellikle dönemlerine damga vuran modeller arasında yer almışlardır. Günümüzde ise hala belirli bir kesimin ilgi duyduğu ve sevdiği modeller arasında yer almaktadırlar. Şahin modeli 1977 ve 2002 yılları arasında üretilmiştir. Doğan ise 1990 ve 2003 yılları arasında üretilmiş olan ve tercih edilen diğer bir modeldir. Günümüzde bu modeller eski oluşu ile bilinse bile popülerliğini koruyan Tofaş'ın en çok bilinen modelleri arasındadırlar.

Günümüzde Türkiye İç Pazarında Tofaş'ın Yeri ve Önemi

Tofaş başlangıçta 20.000 adet araç üretebilecek kapasiteye sahipken, günümüzdeki gelişimi ve önemli itibari ile 250.000 adet araç üretebilecek bir kapasiteye sahip olmuştur. Otomobiller arasında en büyük altı büyük araba markası olarak gösterilebilecek olan markaların distribütörlüğünü temsil etmektedir. Tofaş'ın Türkiye genelinde iç pazarda yer alan 113 satış noktası bulunmaktadır. Ayrıca araç servislerini sağlamak için de 135 servis noktası ile hizmet vermektedir.