Tata Fiyat Listesi

Tata Hakkında

Tata

Jamsetji Tata tarafından 1868 yılında Mumbai’de Tata Grup kurulmuştur. 1992 yılından beri ise Ratan Tata yönetim kurulu başkanlığını yapmaktadır.

Tata Steel, Tata Motors, Tata Consultancy Services (TCS), Tata Power, Tata Chemicals, Tata Tea, Indian Hotels, Tata Communications şirketleri Tata Grubun önemli şirketleridir.

Tata Gruba Ait Şirketlerin Faaliyet Alanları

Tata Steel, demir-çelik üreticisidir.

Tata Motors, ticari araç üreticisidir.

TCS, yazılım şirketidir.

Tata Tea, çay üreticisidir.

Tata Chemicals, soda külü üreticisidir.

Tata Communications, ses taşıyıcıdır.

Tata Motors

Son yıllarda ismini daha da duyuran Tata Motors 1945 yılında Hindistan’da kurulmuştur. İlk aracının tanıtımını ise 1954 yılında yapmış ve o yıldan beri faaliyetlerini giderek artırmıştır. Dünyada kamyon üreticileri arasında dördüncü, otobüs üreticileri arasında ise ikinci sırada yerini koruyan Tata her türlü ticari araçta adından söz ettirirken, pikap ve binek araçta ilk üç sırada yer almaktadır.

Ar-Ge çalışmasına büyük önem veren Tata güçlü bir teknolojik alt yapıya da sahiptir. Hindistan, Büyük Britanya, Güney Kore, İspanya’da bulunan Ar-Ge merkezleri sayesinde marka kendini büyüterek adını duyurmuştur.

Tata Motors Üretim Tesisleri

Hindistan’ın Jamshedpur, Pune, Lucknow, Pantnagar, Dharwad kentlerinde üretim tesisleri bulunmaktadır.

2005 yılında Fiat ile ortak bir girişimde bulunarak Tata otomobilleri ve Fiat güç aktarım sistemlerini üretmek için Ranjangaon kentine Fiat Group Automobiles kurulmuştur. Hindistan’da Fiat markasının distribütörlüğünü de Tata Motors üstlenmiştir.

Yaptığı anlaşmalar ve ortaklıklar sayesinde Büyük Britanya, Güney Kore, Tayland ve İspanya’da da faaliyetleri bulunmaktadır.

2008 yılında Britanya’da Jaguar ve Land Rover markalarını satın almıştır.

2004 yılında Kore’de Daewoo Commercial Vehicles Company kamyon şirketini satın almıştır.

2005 yılında İspanya’da Hispano Carrocera otobüs firmasının %21’ini 2009 yılında ise tamamını satın almıştır.

2006 yılında Marcopolo ile beraber Brezilya’da otobüs üretimi için bir ortak girişimde bulunulmuştur.

Tata Motors’un İhracat Yaptığı Bölgeler

Tata Motors ihracata 1961 yılında başlamıştır.

Avrupa, Afrika, Orta Doğu, Güney Doğu Asya, Güney Asya, Güney Amerika’da ki ülkelerin bir çoğuna ihracatta bulunmaktadır.

Ayrıca ortaklık ve bayiliğinin bulunduğu ülkelerde araç montaj faaliyetleri göstermektedir. Bu ülkeler; Malezya, Kenya, Bangladeş, Ukrayna, Rusya ve Senegal’dir.

Tata Motors Araçları

Tata Indica (1998); ilk spor otomobili. Hindistan’ın ilk tamamen yerli üretim otomobili.

Tata Ace (2005); mini kamyon.

Tata Nano (2008); halk otomobili. Bir çok ailenin sahip olabileceği, aynı zamanda konforlu ve güvenli bir araç olarak piyasaya sürülmüştür.

Prima (2009); kamyon. Dünyaca üne sahip bir modeldir. Gücü, hızı, taşıma kapasitesi ile kullanım ömrü boyunca düşük maliyet ve yüksek performans hedeflemiş bir modeldir.

Jaguar XF, XFR ve XKR (2009); binek otomobil modelleri.

Land Rover Discovery 3, Range Rover Sport ve Range Rover (2009); binek otomobil modelleri.