Skoda Fiyat Listesi

Skoda Hakkında

Skoda, Çek otomobil üreticisidir ve en eski otomobil üreticilerindendir. 1895 yılı Aralık ayı başlarında, her ikisi de bisiklet meraklısı teknisyen Václav Laurin ve kitap satıcısı Václav Klement kendi tasarlamış oldukları ve 19'ncu yüzyılın milliyetçi olan havasına uygun bisiklet üretimeye başladılar. 1899 yılında ise Laurin & Klement motosiklet üretmeye başladı ve kısa süre içinde başarıya ulaşmış birkaç yarış kazandılar. Yıl 1905'te ise motosiklet üretimi yerini otomobil üretimine bırakmış oldu.

Üretmiş oldukları motosikletler gibi ilk Laurin & Klement otomobili olan Voiturette A modeli de başarılı olmuş ve zaman içerisinde klasik bir Çek otomobili haline gelmiştir. Kısa bir süre de, gelişmekte olan uluslararası otomobil pazarında şirket için dengeli durumda olan bir konum oluşturdu ve bu şirketin geniş çapta faaliyet göstermeye başlamasını sağlamıştır. Üretim faaliyetleri artmış kısa sürede bireysel girişim potansiyelinin üzerine çıkmıştır. 1907'de bu şirketin kurucuları anonim şirkete dönüşüm işlemlerini başlatmış oldular. Bu Śkoda operasyonlarının uluslararası olan karakteri giderek önem kazanmaya başladı. Üretim tesisleri sürekli olarak büyütülmüş ve 1914' den sonra silahlı kuvvetler için üretim yapmaya başladı.

1925'te Pilsen Śkoda Co. ile birleşme tamamlanmış ve Laurin & Klement markası böylelikle tarihe karışmış oldu.

1930 başlarında otomotiv bölümü tekrardan organize edilerek Śkoda Grup içerisinde bir anonim şirket haline getirilmiş oldu.

1939 - 1945 yılları arasındaki Alman İşgali şirkette duraklamaya neden oldu ve şirket Alman İmparatorluğunun endüstriyel yapısına dahil olmuş oldu. Şirket 1946 yılında bir kamu kuruluşu haline geldi ve AZNP adını almış oldu. Bu dönemde şirket ekonomik ve politik değişim sürecinde şirket tek otomobil üreticisi haline geldi.

16 Nisan 1991 tarihlerinde Volkswagen Grubu tarafından satın alınmıştır ve söylemeden olmaz. Bu otomobiller rahat konforlu, güvenli ve huzurlu olarak kullanabileceğiniz tarzda olan bir otomobildir. Modelleri ise;

- Škoda Favorit

- Škoda Forman

- Škoda Felicia

- Škoda Pickup

- Śkoda Fabia

- Śkoda Fabia RŚ

- Śkoda Fabia Scout

- Śkoda octavia

- Śkoda Octavia RS

- Śkoda Octavia Scout

- Śkoda Superb

- Śkoda Superb Combi

- Śkoda Roomster

- Śkoda Yeti

- Śkoda Yeti Greenline

- Śkoda Citigo

- Śkoda Rapid

- Śkoda Rapid Spaceback

- Śkoda  Kodiaq

- Śkoda  Karoq