Saab Fiyat Listesi

Saab Hakkında

Saab

Saab sadece birinci sınıf bir otomobil üreticisi olmakla kalmıyor, aynı zamanda rakipleri kadar iyi bir marka. Saab, küçük ama aynı derecede etkili bir otomobil üretmek için ayrı bir proje olarak kuruldu. Trollhattan, İsveç'te bulunan merkezi ile Saab, kendisini sadece ana şirketinin bir bölümü olarak değil, ayrı bir marka olarak yeniledi.

Nerede, Ne Zaman ve Kim Tarafından Kuruldu

İsveç Havacılık ve Uzay Şirketi Saab AB, "Svenska Aeroplan Aktiebolaget" (İsveç uçak şirketi), Avrupa Hava Kuvvetleri'nin II. Dünya Savaşı'nın yaklaşmasıyla birlikte ülkenin tarafsızlığını korumak için İsveç Hava Kuvvetleri’ne uçak üretmek amacıyla 1937 yılında Linköping'de kuruldu.

Markanın Kısa Tarihi

Savaş sona ererken ve savaş uçakları pazarının zayıflamasıyla birlikte, şirket çeşitlendirilecek yeni pazarlar aramaya başladı. Böylece dünya çapında pazarlamak istedikleri araçları yapmaya karar verdiler.

Bu, 1945'te bir otomobil projesinin oluşturulmasına yol açtı. Proje, X9248 olarak adlandırıldı ve daha sonra eski başarılı bir motor Saab 91 olarak yeniden adlandırıldı. Trollhättan, İsveç'teki tesis, yeni konsept otomobilinin üretimine izin vermek için bir montaj hattına dönüştürüldü. Şirket, 92001'den 92004'e kadar dört farklı Saab otomobilinin üretimini sağladı. 1949'da Saab 92 de üretime geçti ve aynı zamanda oldukça popülerdi. Hemen hemen 20.000 araba satıldı. Popülerliğinden dolayı Saab 92 yenilenmiş ve öncekinden daha iyi olacak şekilde yeniden tasarlanmıştı.

60'lar boyunca, Saab 96 tanıtıldı ve öncülleri üzerinde büyük bir gelişme olduğu kanıtlandı. Sadece önemli bir model olmakla kalmadı, aynı zamanda şirket tarafından yaygın olarak ihraç edilen ilk şirket oldu, yaklaşık 540.000 Saab 96 üretimi sırasında satıldı. En son model olan Saab 99 aynı derecede başarılıydı, ancak orijinal Saab 96'dan yaklaşık 19 yıl sonra sunuldu. Yeni otomobil öncüllerinden tüm bağlarını kesmişti ve daha önce duyulmamış olan yeni ve yenilikçi özellikler ile donatılmıştı.

1990 yılında Saab, GM (General Motors) şirketi tarafından satın alındı. Şirket, iflastan kaçınmak için İsveç mahkemesine iflas dilekçesi vermeyi kararlaştırdı.

2010 yılının ilk ayında General Motors, Saab'ın Spyker'a satıldığını, ancak düzenleyici ve devlet onayına tabi olduğunu açıkladı. Satış 23 Şubat 2010'da teyit edildi ve tamamlandı. General Motors'un Saab için motor ve şanzıman sağlamaya devam edeceği konusunda anlaştılar. İki şirket arasındaki anlaşma, İsveç hükümeti tarafından garanti edilen Avrupa Yatırım Bankası'ndan bir kredi içeriyordu.

Saab Logosu

Saab ayrıca kendi ticari markaları olarak hizmet verecek bir Saab logosunu tasarlamayı düşündü. Saab logosu, makul bir renk ile basit bir "SAAB" olarak tasarlandı. Sadelikten dolayı, Saab logosu otomobil endüstrisindeki cazip logolardan biri olarak kabul edildi.

Kazanılan Ödüller

Saab 9-3 orta sınıftaki en güvenilir araç olarak ödül aldı. 50.000 km ile Saab'ın %93,1'i bakıma ihtiyaç duymadı. Wards En iyi 10 Motor ödülüne de layık görüldü.