Proton Fiyat Listesi

Proton Hakkında

Proton

Sanayi teknoloji üretiminde yer alan en önemli sektör arabalardır. Araba üretiminde her yıl farklı markalar üretilerek satışa sunulmaktadır. Bu arabalar piyasada talep gördüğü müddetçe üretilmeye devam eder.

Proton Marka Araba Üretiminin Doğuşu

Malezya hükümetinin 1982 yılında kalkınma planında yer alan ve üretimi için çalışmalar başlatılan proton araba markasına Mahathir Muhammed öncülük etmiştir. Daha sonra Japonya'dan sanayi desteği alınarak 1983 yılında üretime geçilmiştir. Türkiye'de proton marka araçların satış disbritörü Ulu Motor 1971 yılında Türkiye disbritörlüğünü ülkeye Ziya Ulubaş getirmiş ve halen Yönetim Kurulu Başkanı Nuri Ulubaş tarafından bu hizmetler sürdürülmektedir. Ayrıca Kuzey Irak satış disbritörlüğü de yapmaktadır. Protonun Lotus markası Türkiye'de üretilerek Avrupa'da pazarlanma ağının bir ayağını oluşturur.

Türkiye'de Arene, Compact, Caupe, Gen2 ve Persona marka protonlara ait yedek parça disbirirtörlükleri bulunmaktadır.

Malzeya'da İlk Üretilen Araç

1985 yılında üretilen ilk ulusal araç olan Proton Saga'dır. 923.900 metrekarelik fabrika alanıyla Malezya'nın Lumber İlinde ve Shah Alam İlçesinde halen faaliyetlerini sürdüren araç fabrikası 240.000 araç üretme kapasitesine sahiptir. 1985-1996 yılları arasında Mitsibushi satış ortaklığı yapılmış ve ayrıca 11 firma ile satış ve servis ağı geliştirilmiştir. 1996 yılında İngilizlerin üretimi olan Lotus Gurubu bünyesine katan proton, otomotiv devleri arasında hedeflediği yere ulaşmıştır. Lotus markası protona danışmanlık hizmetleri konusunda destek sunmaktadır. Shah Alam fabrikalarında proton aracının Waja, Arena ve Saga modelleri üretilmektedir.

Malezya'da toplamda iki fabrika olarak hizmet veren proton araç fabrikası ilki Kaula Lumber de 1985 yılında kurulan ve bugüne kadar halen aktif olan fabrika, ikincisi ise yine Malezya sınırları içerisinde olan Perak eyaleti Proton şehrinde olan Tanjung Malım fabrikasıdır. Bu fabrikada robot gücünden faydalanılarak üretim yapılmakta ve 5 istasyon (Baskı, şanzıman, motor, pres, trim ,boya kaporta ve son montaj işlemlerinin görüldüğü) binasından oluşmaktadır.

Otomobil İhracatı

Avrupa dahil 50 ülkeye ihracat yapan proton, 2011 yılında yine Malezya'da faaliyet gösteren büyük ticari şirketlerden olan DRB-HICOM ile ortaklık kurması sonucu Suprima ve Preve global markaları üreterek yükselişine devam etmektedir. Proton marka araç formula 1 yarışlarının aranan araç markası olma özelliğini sürüş hakimiyetine verdiği önemle garantilemiştir. Aynı önemi diğer marka araçlarında da görmek mümkündür.

Proton Araç Özellikleri

Son teknolojik sistemle üretilen proton compra motorları performans bakımından en tepededir ve yakıt bakımından da ekonomiktir. Güvenlik testlerinden başarı ile geçen proton, çelik gövde mukavemet malzemesi kullanarak emniyet ve güvenliği önemsemektedir. Proton 4G teknolojisi olarak bilinen geliştirilmiş navigasyon, fonksiyonel USB-I-POD,AUX,SD, Card, dokunmatik ekranlı android işletim sistemi, , internet üzerinden araç takibi, bluetooth bağlantısı gibi özellikleri kapsamaktadır. proton çevreye önem veren, yakıt tasarrufu sağlayan son model motor, hibrit ve elektrik teknolojisi ile araçlarını üretmektedir.