Porsche Fiyat Listesi

Porsche Hakkında

Porsche

Porsche, ağırlıklı olarak yüksek performanslı spor otomobil, SUV ve Sedan araçlar üretiminde uzmanlaşmış, merkezi Stuttgart’ta bulunan ünlü bir Alman otomobil üreticisidir. Porsche AG performans, kalite ve güvenilirlik ile eşdeğer olarak bilinen spor otomobilleri üretiyor.

Her şeyden önce, Porsche oldukça popüler olan günlük sürüş için kullanılabilecek prestijli spor otomobiller üretmektedir.

2011'de Kanada’da yapılan bir araştırma, son 25 yılda üretilen modellerin %97,4'ünün hala yollarda olduğunu ortaya koydu.

Nerede, Ne Zaman ve Kim Tarafından Kuruldu?

Şirket, Mercedes-Benz'de başmühendis olan Ferdinand Porsche tarafından Stuttgart Almanya’da kuruldu. Daha sonra, çok sayıda tasarımı geliştirdiği, “Halkın Arabası” ya da “Volkswagen” olarak bilinen kişisel mühendislik tesisini kurdu. 1931 ile birlikte Ferdinand Porsche, Stuttgart'ta kendi adıyla bir şirket kurdu: “Porsche” (Dr. Ing. h. c. F. Porsche GmbH). Başlarda bir Volkswagen mühendisi olduğu için, ilk Porsche, VW Beetle mekanizması ile üretildi.

Porsche Logosu

Porsche firmasının logosu, Stuttgart'ın başkenti olan eski Weimar Almanya'sının Württemberg Özgür Halk Devleti’nin armasından gelmektedir. Aynı armalar, 1945-1952 yılları arasında Württemberg-Hohenzollern tarafından kullanıldı. Bu yıllarda Stuttgart, birleşik Württemberg-Baden'in başkenti idi. Arabalar Stuttgart'ta yapıldığı için Stuttgart'ın arması ortaya bir nişan olarak yerleştirildi. Hanedanlık sembolleri Porsche ve Stuttgart kelimeleri ile birleştirildi.

Württemberg-Baden ve Württemberg-Hohenzollern, 1949'da Batı Almanya'nın politik konsolidasyonundan sonra 1952'de Baden-Württemberg'in şu anki toprağının bir parçası haline geldi ve Württemberg'in armasının eski tasarımı sadece Porsche logosunda yaşıyor.

Markanın Kısa Tarihi

Şirket başlangıçta araba üretmiyordu. Sadece motorlu taşıt geliştirme ve danışmanlık hizmetleri sunmaktaydı. Almanya hükümetinden aldıkları ilk görev, insanlar için bir araba olan Volkswagen'i tasarlamaktı. Bunun meyvesi, tüm zamanların en başarılı otomobil tasarımlarından biri haline gelen Volkswagen Beetle idi.

1938'de, ‘Porsche 64’ olarak bilinen ilk Porsche şirket tarafından piyasaya sürüldü. Araç çok popüler oldu ve bu Porsche tarihindeki başarılı zamanın başlangıcıydı.

II. Dünya Savaşı sırasında Volkswagen Beetle'nin askeri versiyonu olan, Kübelwagen 52.000 ve Schwimmwagen’ten 15.584 adet üretildi. Yine savaş nedeniyle ağır tanklar için çeşitli tasarımlar da üretildi.

1947'de şirket, Gmund, Avusturya'da araç üretmeye ve yeni bir Grand Prix yarış arabası tasarlamaya geri döndü. Bir yıl sonra, Ferdinand’ın oğlu Ferry Porsche, şirketin ilk spor otomobili 356’yı üretti.

Motor Sporları

1950'lerin ortasına kadar, Porsche, en başta Carrera Panamericana ve Targa Florio'da olmak üzere, spor otomobil yarışları alanında kayda değer bir başarı elde etti.

Porsche, 24 Saatlik Le Mans Yarışın'da 19 yarış kazandı. Porsche şu anda dünyanın en büyük yarış arabası üreticisidir. 2006 yılında, Porsche çeşitli uluslararası motor sporları etkinlikleri için 195 yarış arabası üretti.

Kazanılan Ödüller

New York'taki Lüks Enstitüsü tarafından yapılan bir ankette Porsche, "en prestijli otomobil markası" unvanını aldı. 2006, 2009, 2010 ve 2014 yıllarında J.D. Power and Associates İlk Kalite Çalışması (IQS) ödülünü kazandı.