Maserati Fiyat Listesi

Maserati Hakkında

Maserati

Maserati, Alfieri Maserati tarafından 1914 yılında İtalya'nın Bologna şehrinde kurulmuştur. Bu otomotiv firması ismini kurucusunun soy isminden almıştır. Firmayı Maserati kardeşler (Alfieri, Ettore, Ernesto ve Bindo Maserati) ortak olarak kurmuştur. Maserati yarış ve spor otomobiller üreten ünlü bir otomobil markasıdır. Kuruluşundan bir dönem sonra Ferrari ile ortak olduğu için birtakım maddi sıkıntılar yaşamış ve kapanmıştır. Daha sonra 1993 yılında Fiat tarafından satın alınmış ve yeniden üretime geçmiştir. Yeniden üretime geçtikten sonra lüks otomobiller üretmeye başlamıştır. Maserati'yi 1968-1975 yılları arasında ise Citroën satın almıştır.

Maserati'nin Marka Sembolü

Maserati, pek çok spor otomobil üreten firmalar gibi kendine özgü, şık ve modern tasarımlı bir logo ile hayat bulmuştur. Kurucuları olan Maserati kardeşlerin doğduğu Bologna şehrindeki tarihi fıskiyeli havuzdan ilham alınarak oluşturulan bu ilginç tasarımlı logo marka ile adeta bir bütün haline gelmiştir. Rönesans döneminden kalma bu fıskiyeli havuz, denizlerin tanrısı olan Neptün'e ithaf edilerek kendine has bir anlam oluşturmuştur. Maserati logosunda yer alan üççatal da denizlerin tanrısı Neptün'ün mızrağını temsil etmektedir.

Maserati Otomobillerin Tasarımı

Maserati otomobillerine özgü bir kimlik kazandıran ön bölümde bulunan radyatör ızgarası onlara bir otomobil stili kazandırmıştır. Özellikle 1930'lu yılların ortalarından beri kullanılan bu radyatör ızgaraları otomobillerde daha farklı bir hale gelmeye başlamıştır. O dönemlerde yarış tarihinde önemli başarılar kaydeden Maserati 8CTF ve 4CLT modellerinde bunu görmek mümkündür.

Yıllar geçtikçe geliştirilen tasarımlar sonraki modellere uygulanarak daha derin ve farklı bir vizyon oluşturmuştur. Izgaraların gelişmesiyle beraber Maserati, yol otomobillerine daha fazla önem vermeye başlamıştır. Gelişen motorlar ve bu motorlar için gerekli olan soğutma sistemleriyle birlikte ızgaralar da farklılaşmaya başlamıştır. Artık her modelde ayrı bir ızgara çeşidi uygulanır hale gelmiştir. Bu ızgaraların üzerine monte edilen ve Tridente olarak isimlendirilmiş olan anlamlı Maserati logosu otomobillere yeni bir bakış açısı kazandırmıştır.

Zamanın ilerlemesiyle birlikte birçok konuda otomobillere yenilikler getiren Maserati, eski görünümlerden esinlenerek ızgaraların stilini değiştirmiş ve otomobillere daha modern bir hava katarak spor otomobil anlamında yaratıcı ve özgün markalardan biri haline gelmiştir.

Maserati Tarzında Yenilikler

İlk çıktığı yıllarda otomobiller yuvarlar bir görünüme sahip iken modernleşen tasarımlarla birlikte daha uzun ve geniş çizgilerle zamanın spor otomobilleri arasında kendine yer edinmeye başlamıştır. Ayrıca bir spor otomobilden daha fazla detaya sahip olmuştur. Zarif, şık, eşsiz ve kendine özgü tasarım detaylarıyla Maserati kendi orijinalliğinden hiçbir zaman ödün vermemiştir. 1960'lı yıllardan sonra marka daha bilinir hale gelmeye başlamıştır. 1970'li yıllarda daha açılı çizgilerle hayat bulan Maserati otomobilleri, 1980'li ve 1990'lı yıllarda dik açılı şekiller ile daha pürüzsüz ve kusursuz tasarım çizgilerini oluşturmuşlardır.

Maserati Ayrıcalığı

Maserati, uzun yıllar boyunca birçok kaliteli mühendis ve tasarımcı ile birlikte çalışarak farklı tasarımlarla şık ve sportif konsepti bir arada sunan otomobillere imza atmıştır. İtalya'nın kalbinden doğmuş ve Bologna şehrinin meydanındaki tarihi havuzdan esinlenilerek oluşturulmuş bir otomobil logosundan daha fazlası olarak spor otomobil sevenlere hitap eden orjinal tasarımlarıyla hem gözlere hem de yollara ziyafet çeker hale gelmiştir. Yolların eşsiz hükümdarı Ferrari kadar adını duyuran ve İtalyan kalitesiyle hayat bulan Maserati mükemmelliği kendine ilke edinmiştir.