Lancia Fiyat Listesi

Lancia Hakkında

Lancia

Lancia önemli otomobil üreticilerinden birisidir. Lancia ilk piyasaya çıktığı dönemlerde oldukça ün yapmış ancak daha sonraları bu ününü kaybetmiştir.

Lancia'nın Menşei

Lancia bir İtalyan otomobil firmasıdır. Firma 29 Kasım 1906 tarihinde İtalya'nın Torino şehrinde kurulmuştur. Bu otomobil üretici firmasının kurucusu da bir İtalyan olan Vincenzo Lancia'dır. Vincenzo Lancia bir pilot aynı zamanda mühendistir. Mühendis olmanın verdiği birikimi şirketin kurulma aşamasında dikkat çekecek bir şekilde kullanmıştır. Firmanın kuruluş aşaması 1906 yılından 1911 yılına kadar sürmüştür. Lancia otomotiv firmasının logosu bizzat kurucusu tarafından 1911 yılında tasarlanmıştır. Aynı zamanda bu araç firması adını sahibinin soyadından almaktadır.

Lancia'nın Araba Tarzı

Lancia genelde binek tarzda araçlar üretmeyi tercih etmiştir. Aslında yaptıkları modellerle kurulduğu dönemde İtalya'da önemli ses getirmiştir. İtalya'da döneminin devlet adamı araçlarını oluşturmuşlardır. Arabaları lüks ve gayet ciddi bir yapıdadır. Ancak Birinci Dünya Savaşı Dönemleri'nde ağır vasıta araçlar ürettiği de görülmektedir. Bu dönemlerde nakliyat amaçlı kamyonların üretimi de Lancia tarafından gerçekleştirilmiştir. İkinci Dünya Savaşı sonrasında ise lüks ve binek otomobillerin üretimi yapılmıştır. Daha sonraları dünyada yaşanan ekonomik krizden etkilenilmiş kısa bir dönem şirket olarak kriz yaşamışlardır.

Zirve Noktası: Lancia Flaminia

Lancia Flaminia Lancia firmasının ürettiği en önemli otomobildir. Flaminia'nın öncesinde ve sonrasında da otomobil üretimi devam etmiştir. Ancak hiçbirisi Flaminia kadar öne çıkmamıştır. Zaten Lancia bu araba modeli ile doruk noktasına ulaşmış sonrasında ise bu kadar ün getirebilecek başka otomobile sahip olmamışlardır. Lancia Flaminia, ilk kez 1957 yılında üretilmiştir. Bu araba modelinin üretimim 1957 yılından 1970 lere değin devam etmiştir. 1970'den sonra Flaminia'nın üretimi Lancia tarafından durdurulmuştur. Flaminia, bu dönemdeki en lüks araçlardan birisini teşkil etmektedir. Tür olarak üst sınıf arabalar kategorisinde yer almaktadır. 

Bu araba modeli öncesinde üretilmiş olan Aurelia adlı model Flaminia sonrası şöhretini kaybetmiştir. Bu model baz alınarak dönemin devlet adamlarına arabalar da tahsis edilmiştir. Tasarımı Pininfarana tarafından yapılmıştır. Özellikle devlet adamlarına tahsis edilmiş olan arabalar limizun tarzında dizayn edilmiştir. Bu araç şuan bile görünüm itibariyle oldukça klasik ve şık durmaktadır. Bu modelin gövde tipi 4 kapılı sedandır. Motor olarak 2.5L V6 motor kullanılmıştır. Şanzıman yapısı bakımından ise 4 ileri manuel sistem tercih edilmiştir. Bütün bu özellikleriyle beraber Lancia şirketinin en önemli arabalarından birisi olmayı başarmıştır.

Günümüzde Lancia

Lancia günümüzde bağımsız bir otomotiv üreticisi değildir. Lancia 1969'dan sonra Fiat firmasının bir kolu halinde faaliyet göstermektedir. Günümüzde Fiat'ın altında hala araba üretimine devam etmektedir. Ancak ekonomik bazı koşullardan dolayı Lancia Türkiye'den ve bazı ülkelerden çekileceğini açıklamıştır. Gerek Türkiye'de gerekse Avrupa'da istenilen satış rakamlarının elde edilememesi bu sonucu doğurmuştur. Günümüzdeki üretilen araç tipi ise lüks görünümlü araç tipidir. Tasarım olarak İtalyan tasarımı ve işçiliği kullanılmaktadır.