Lamborghini Fiyat Listesi

Lamborghini Hakkında

Lamborghini

Lamborghini çoğumuzun bildiği bir spor araba markasıdır. 1963 yılında kurulan ve az sayıda üretim yapmış, fakat fiyatları ile dudak uçuklatan bir spor ve arazi araba markasıdır.

Lamborghini Tarihi

Tam adı Automobili Lamborghini S.p.A. olan bu marka günümüzdeki en iyi spor araba sayılmaktadır. 1963 yılında Feruccio Lamborghini tarafından kurulmuştur. Eskiden tarım araçları olarak üretiliyordu. O zamanlar arabalarda kapılar üste değil yana doğru açılıyordu. Fakat Countach ile ilk defa üste açılan kapılar üretilmiştir. Bu modelin çok tutulduğu için her modellerinde bu tekniği kullanmışlardır. İlk başta çok zor durumlar geçiren Lamborghini hisselerini Fiat'a satmıştır. Daha sonra da Audi'ye satılmıştır. Modena ve Bologna şehirleri arasında bir İtalyan kasabası Santa Agata'da üretilmektedir.

Lamborghini Sahipleri Kimlerdir?

1963-1970 Feruccio Lamborghini: Kurucusu

1970-1977 George, Henri Rosetti ve René Leimer

1977-1987 Patrick Mimran: İflas Dönemi

1987-1994 Chrysler

1994-1998 ​​​​​​ Megadeth

Hisseleri 1998'den beri Volkswagen markasının elindedir.

Lamborghini Modelleri

1966 - Miura

1974 - Countach

1981 - Jalpa

1986 - LM002

1990 - Diablo (2000 yılında yüzyılın en iyi arabası olarak seçilmiştir.)

2004 - Murcielago

2004 - Gallardo

Lamborghini Hakkında Bilinmeyen Şeyler

1.Bir Lamborghini 370 km hızla gidebilir.

2.Eğer bir Lamborghini sürmek istiyorsanız markanın kursuna gidebilirsiniz. O kursta size antrenmanları Lamborghini ile yaptırıyorlar.

3.Lamborghinin Aventador adında bir teknesi bile vardır. Fiyatı 1.300.000 dolardır.

4.En pahalı modeli 9 kere üretilmiştir ve fiyatı tam olarak 4.5 milyon dolardır.

5.Countach adlı markayı üst taraflarda belirtmiştik. Bu markanın adı bir argo kelimedir.

6.Ferruccio Lamborghini, Lamborghini'nin logosu olan boğada kendi burcunu kullanmıştır. Burcu boğadır.

7.İtalyan polisleri hırsızları yakalamak için Lamborghini Gallardo kullanmaktadır.

8.1960 yılında Lamborghini sadece birkaç kişide vardı.

​​​​9.Yukarıda da bahsettiğimiz gibi ilk Lamborghini bir traktördü.

Feruccio Lamborghini

Feruccio Lamborghini soyadını verdiği Lamborghini arabasını üretmiştir. 28 Nisan 1916'da Ferrara'da, Renazzo di Cento köyünde doğmuştur. Ailesi çiftçilik yapıyordu. Bu yüzden traktörlerle iç içedir. İlk Lamborghini bu yüzden bir traktördür. II. Dünya Savaşı zamanında taşımacılık görevini üstlenmiştir. Savaşta esir düşmüştür. Eve dönünce fabrika kurmuştur ve traktörleri çok büyük ün yapmıştır. Bu sayede çok büyük paralar kazanmıştır. Ayrıca Feruccio Lamborghini o zamanlar Ferrari hayranıydı. 

Traktörünün debriyajı bozulduğu için Enzo Ferrari ile görüşmek istemiş, fakat başarısız olmuştur. Bu debriyajı kendisi tamir etmiş ve başarısını görünce artık ilerlemesi gerektiğini anlamıştır. Ferrari ile yaşadığı olaydan sonra spor arabası üretmeye karar vermiştir. Fakat 1970'de işleri bozulmuş ve şarap üretmeye başlamıştır. Bu işten sonra başka bir şey yapmamıştır ve 20 Şubat 1993 yılında Perugia'da ölmüştür.

Birçok insan kendisinin de bir Lamborghini'sinin olmasını istiyor. Fakat birçok insan sadece gördükleriyle yetinmekte. O zamanlar bir insanın Lamborghini'si var ise o kişi saygın olarak anılmaktaydı