Lada Fiyat Listesi

Lada Hakkında

Lada

Lada bir Rus markasıdır. Volga olarak da bilinmektedir. 1966 yılında faaliyete başlamıştır. Yıllık bazda üretim hacmi 600 bin adettir. Markanın ilk kurulduğu yıllarda bir İtalyan markası olan Fiat ile ortaklık anlaşması imzalanmıştır. Bu ortaklık sonucu ilk üretim 1967 yılı nisan ayında yapılmıştır. 1970 yılına gelindiğinde araçların projelendirme aşamasında Fiat markası, Lada'ya yardım etmiştir. 

Geçen zaman içinde aranan bir marka konumuna gelmiştir. 1971 yılında Lada markası yapmış olduğu 220 bin adet üretim sayısı ile bir rekora imza atmıştır. Bu doğrultu da 1973 yılında tam kapasite üretime geçiş yapılmıştır. Günümüz şartlarında Lada markası, Rusya ve Doğu Avrupa ülkelerinde en büyük otomobil üreticisi konumundadır. Bu güne kadar Lada'da üretilen araç sayısı 22 milyon adede ulaşmıştır.

Türkiye'ye İthal Edilmesi

Ülkemizde satışının başlama zamanı 2007 yılıdır. İthali Çelik Motor A.Ş. tarafından yapılmıştır. 2014 yılında otomobil fuarında yapılmış olan lansmanı büyük ilgi görmüştür.

Lada'nın Kurucu Kişisi Kimdir?

Rus kökenli Lada markasının kurucu kişisi Viktor Nikolovayich'dir. Tam olarak kurulduğu yer de Rusya'da Samara Oblast'tır.

Lada Vesta Station Wagon

Rusya da otomobil devi olarak kabul edilen ve dünya pazarında geniş payı olan Lada markasının bir çok modeli bulunmaktadır. Bu modeller arasında olan Lada Vesta Statıon Wagon'un, iki farklı versiyonu bulunmaktadır. Bu versiyonlar, standart station wagon ve cross'tur. İlk olarak üretim yeri olan Rusya'da satışa sunulmuştur.

4410 mm uzunlukta, 1764 mm genişliğe sahiptir. Yapı itibari ile geniş bir araç olarak tasarlanmıştır. 836 litre geniş bir bagaj hacmi bulunmaktadır. Aracın iç tasarımına bakıldığında, ısıtmalı ön camları bulunmaktadır. Klima sistemi otomatiktir. 7 inç büyüklüğe sahip bilgi ve eğlence ekranı bulunmaktadır. Ayrıca hız sabitleme özelliği, usb girişi ve arka görüş kamerasına sahiptir. 1,6 ile 1,8 motor gücüne sahip versiyonları vardır. Fiyatlar resmi sitede yer almaktadır.

Lada Markasının Üretimini Yaptığı Modeller

2018 yılı itibari ile Lada markasının üretimini yapıp satışa sunduğu araç modelleri; Lada Vesta Station Wagon, Lada Niva, Lada Xray Exclusive, Lada Granta, Lada Kalina Ve Lada X-Code (suv)'dur.

Lada Marka Dayanıklılık

Rus yapımı Lada marka araçlar dünya çapında en dayanıklı otomobil olarak bilinmektedir. Bu sebep ile de kullanıcı sayısı fazladır. Lada marka araçların en önemli özelliği zorlu kış koşullarına uygun olmasıdır. Kar engelleyici kapılar, kar yağışında kolay kullanım sunmaktadır. Güvenli motor ve ateşleme sistemi olmasında ötürü yoğun ve zorlu hava koşullarının olduğu bölgelerde çok tercih edilmektedir. Ayrıca güvenli olarak kullanılma açısından yaşanabilecek bir kaza durumuna karşı en dayanıklı olan araç grubu arasında Lada marka araçlar bulunmaktadır. Lada marka araçlar fiyat olarak da diğer markalar ile kıyaslanınca daha ekonomik bir fiyat aralığında bulunmaktadır.