Jaguar Fiyat Listesi

Jaguar Hakkında

Jaguar

Jaguar adlı otomobil firması temellerini Swallow Sidecar Company şirketi ile 11 Eylül 1922'de atmıştır. 9 Nisan 1945 yılında kendi başına bir otomobil firması olmuştur. Genellikle spor tarzı arabalar üretmektedir.

Jaguar Araçların Tarihçesi

Jaguar arabalar Büyük Britanya tarafından üretilen bir tür otomobil firmasıdır. Asıl kuruluşunu 9 Nisan 1945'te yapmıştır. Kurucuları Sir William Lyons ve William Walmsley'dir. Birleşik Krallık'ın Coventry bölgesinde ilk Jaguar otomobiller üretilmiştir. Jaguar otomobiller 1945'ten 2008'e kadar pahalı ve lüks arabaların oluşturduğu üst segment arabaların klasmanındayken 2008 yılında bu önemli itibarını kaybetmiştir. Jaguar otomotiv 1965 yılında ürettiği tek bir araba ile kendi içerisinde en büyük satış ödülünü kazanmıştır.

Jaguar Otomotivin El Değişiklikleri

Daha önce bahsettiğimiz gibi Jaguar marka otomobiller 2008 sonrası firmanın el değiştirmesi ile en büyük satış kaybını yaşamıştır. Günümüzde de hala varlığını sürdüren Jaguar arabalar, çok farklı firmalar tarafından satın alınmıştır. 1945-1966 yılları arasında bağımsız bir kuruluştur. 1966-1968 arasında British Motor Holding satın almıştır. 1968-1982 arasında British Leyland bu markanın sahibi olmuştur. 1982'den 1990'a kadar tekrar bağımsız bir firma olsa da 1990'da Ford Motor şirketi Jaguar araba firmasını satın almıştır. 2008 yılından günümüze kadar olan bölümde ise Jaguar arabaların Tata Motors'un himayesi altında üretimi gerçekleştirilmektedir.

Jaguar'ın Ürettiği Arabalar

Jaguar arabalar önce İngiltere'de kurulmasından kaynaklı olarak kurulduğu yıllarda İngiltere'de oldukça meşhur olmuştur. Kurucuları bu dönem şövalye unvanı dahi almışlardır. Jaguar arabalar daha sonra Amerika kıtasında yaygınlık kazanmıştır. Ancak bu başarı dönemlerini sıkıntılı dönemler takip etmiştir. 60'lı yılların sonlarına doğru itibarını kurtarmak isteyen şirket, zengin kesime hitap ettiği araba modelini piyasaya sürerek zirve noktasına ulaşmıştır. Jaguar araba firması geçmişten günümüze spor otomobilleri piyasaya sürmektedir.

Jaguar Arabaların Özellikleri

Jaguar arabalar şık ve spor tarzıyla dikkat çekmektedir. Özellikle pahalı spor tarzı arabaları kendi segmentinde birçok arabaya göre oldukça şık ve hız konusunda da oldukça başarılıdır. Jaguar arabalar arabaların ön tarafından üzerine koydukları bir jaguar sembolü ile bilinmektedir. Ancak zaman içerisinde çok fazla firmaya giden Jaguar arabalar bu süreçte bu özelliğini kaybetmiştir. Bu sembol yerine jaguar resmi eklenmiştir. Günümüzde Jaguar marka arabalar önemini kaybetmiş gibi görünse de aslında hala spor araba konusunda markalar klasmanındaki yerini korumaktadır. Jaguar'ın önümüzdeki dönemde spor araba üretimini düşüreceği düşünülmektedir. 2017 yılında Jaguar tarafından yapılan açıklamaya göre elektrikli araç piyasasında yer alacağı söylenmiştir. Elektrikli araç modellerinin diğer Jaguar arabalara oranla daha küçük boyutta olması beklenmektedir. Fiyat bakımından da düşüş yaşayacağı Jaguar tarafından ifade edilmiştir. Jaguar şu an bile Audi ve BMW ile rekabete girişecek otomobilleri piyasaya sunmuştur. Bütün bu yenileşme dışında hali hazırda pek çok otomobili de zengin çevreler tarafından tercih edilmektedir.