Ferrari Fiyat Listesi

Ferrari Hakkında

Ferrari

Ferrari dünyanın en önemli otomobil üreticilerinden birisidir. Özellikle spor arabalar konusunda oldukça ün sahibi olan Ferrari birçok ünlü isim tarafından da tercih edilen bir otomobil markadır.

Ferrari'nin Kuruluşu

Ferrari İtalya menşeili bir otomobil firmasıdır. Bu otomobil firması bir İtyalyan olan Enzo Ferrari tarafından kurulmuştur. İtalya'nın Maranello bölgesinde ilk kez otomobil üretmeye başlamıştır. İlk kuruluş amacı yarış müsabakalarında boy gösterebilmek olmuştur. Bundan dolayı Alfa Remo'nun yarış ekibinde yer almıştır. Daha sonraları ise ilk bağımsız otomobillerini üretmeye başlamışlardır. 1950'li yıllardan itibaren ise Ferrari çok büyük bir atılım yaparak en zengin, lüks spor otomobillerini piyasaya sürmeye başlamış ve o günlerden bugüne kadar da ününü kaybetmemiştir.

Ferrari'nin Ürettiği Arabalar

Ferrari ilk dönemlerinde araba üretimine spor arabalar ile başlamıştır ama daha sonraları bir kaç türde normal araba üretimi de yapmıştır. Ferrari Dino, Ferrari'nin ilk ortadan motorlu aracını teşkil etmektedir. Ferrari'nin ürettiği arabalar tek kişilik spor araba, iki kişilik spor arabalar, orta motorlu 2+2 arabalar, ön motorlu 2+2 arabalar, orta motorlu 12 silindir arabalar, süper arabalar ve yarış için dizayn edilmiş özel arabalar şeklindedir.

Ferrari Otomobiller Nasıl Satın Alınır?

Ferrari prensip olarak çıkardığı lüks bir araçtan sınırlı sayıda üretim yapmaktadır. Bu araçlar için önce talep alınmaktadır. Daha sonra araçların satış işlemleri gerçekleştirilmektedir. Bu yöntem ile Ferrari ile herkesin sahip olamayacağı tarzda bir çizgi çizmiştir. Böylece arabalar tam bir lüks niteliğine girmiştir. Ferrari otomobillerde ikinci el durumu ise oldukça kısıtlı bir olaydır. Ferrari sattığı arabaların takiplerini bizzat yapmaktadır. Araçlara değer kaybettirmemek adına ikinci ele düşen otomobilleri ucuz fiyatlardan müşterilerine satışını yaptırmamaktadır. Bununla beraber ikinci el Ferrari araç bulunması da gerek Türkiye'de gerekse Avrupa'da oldukça zor karşılaşılan bir durumu teşkil etmektedir.

Ferrari'nin Başarıları ve Üne Kavuşması

Ferrari asıl ününe Formula 1 kariyeri ile ulaşmıştır. Unutulmamalıdır ki Ferrari'nin Formula 1 için ürettiği araçlar özel bir öneme sahiptir. Ferrari hız ve yarış denilince belki de ilk otomobil markasıdır. Ferrari 1993'ten itibaren Formula 1'de ismini duyurmaya başlamıştır. 1993 yılında Jean Todt ile yapılanmaya giden Ferrari bundan sonra efsane Michael Schumacher'i de takıma katarak büyük başarılara imza atmıştır. 2000 yılında McLaren'e karşı pilotlar şampiyonluğunu elde etmiştir. 2002 yılında başarılarından dolayı Ferrari'ye özel ödül takdim edilmiştir. 2004 yılında adeta Ferrari Formula 1'i domine etmiştir. Bu 18 yarışın 15'i Ferrari tarafından kazanılmıştır. Bu da Ferrari'yr dünya çapında çok çok farklı bir ün ve itibar kazandırmıştır. Bu süreçten sonra Formula 1 yönetimi Ferrari aleyhine kural değişikliği yaparak tek bir markanın şampiyon olması olayını engellemeye çalışmış ve rekabetçi bir ortam oluşturmuştur. Değiştirilen sistem sonrası Ferrari bu kural değişikliklerine çok fazla uyum sağlayamayarak bir sonraki sezonu 3. sırada tamamlamıştır. Ancak Ferrari 60. yılında özel bir araba modeli tasarlamıştır. Bu araba modeli 2007 yılında şampiyonluğu yakalamıştır. Ve bu şampiyonluk Ferrari takımı adına Kimi Raikkonen tarafından getirilen son şampiyonluk olmuştur.