Dodge Fiyat Listesi

Dodge Hakkında

Dodge

Adını genelde hep kamyonet ve minibüs gibi üretimleriyle bildiğiniz Dodge, kamyonet sürücüleri ve nakliyeciler için büyük bir destekçi. Ama Dodge, asırlık bir geçmişi olan otomobil markasıdır aynı zamanda. Yola otomobil parçaları üretmeye ile başlanan üretim, 1930 yılında yeni arabalarla devam ederek, 1960 yıllarından sonra ise nostaljik ve eşsiz modellerden sonra günümüze ulaşmıştır.

Dodge'un Kurucusu Kimdir?

Birçok kurumsal şirket gibi adını üreticisinden alan Dodge, Amerikan kökenlidir. Horace Elgin Dodge ve John Francis Dodge kardeşler tarafından 1900 yılında kurulmuştur. 25 Ekim 1864 yılında doğan büyük kardeş John Francis Dodge ve küçük kardeş Horace Elgin Dodge 17 Mayıs 1868 yılında Michigan'da dünyaya gelmişlerdir. İngiliz asıllı olan kardeşler, babalarından itibaren dökümcülük ve makine gibi işleri burada sık sık vakit geçirerek öğrenmeye başlamışlardır. Horace Elgin Dodge ve John Francis Dodge kardeşlerin otomotiv sektörüne uzanan yolları, babalarının işlettiği dökümhanede vakit geçirmeden başlayarak 1886'da ailenin Detroit'e taşınması nedeniyle iki kardeşin de tecrübeleri sayesinde buldukları bir iş ile devam ediyor. İlk olarak bir dökümhanede işe başlayıp daha sonraları kendilerini geliştirerek 1894 yılında Kanada'da daha iyi bir iş fırsatı bulmuşlardır. 

Teknisyen olarak Kanada'ya göç eden kardeşlerin burada geçen 3 yıl sonrasında yetenekleri yavaş yavaş ortaya çıkmaya başlamıştır. John Francis Dodge satış ve ticaret konularında ilerlerken Horace Elgin Dodge ise teknik ve mekanik konularında iyi işler ortaya çıkarmayı başarmıştır. 1897 tarihinde iki kardeş uzunca çalışmalardan sonra iyi bir yatırımcı ve sermayeyi elde etmelerinin ardından bisiklet üreticiliğine karar vermişlerdir. 3 yıl süren çalışmalar sonrasında 1900 yılında şirketi satmaya karar vermişler ve Detroit'e geri dönerek kendi markaları olan Dodge'u yaratmanın temelini kurmuşlardır.

Otomobil Parçalarından Otomobillere

1900'lü yıllarda bir makine imalatçısı olarak temelleri atılan Dodge, "Dodge Brothers" ismini almıştır ve ilk yıllar çeşitli otomotiv şirketlerine parça temini yapılarak geçmiştir. Dodge'u ileriye atan olay, 1902 yılında araçların vites kutuları için çalışma başlatan Olds Motor Vehicle Company ile bir anlaşma sağlamak olmuştur. Bu çalışmalar aracılığıyla dikkatleri üzerine tamamen çeken Dodge Brothers, 1903 yılında ise Ford ile araçların motor üretimi için bir anlaşma yapmıştır. Elde edilen kazançlar da iki kardeş doğdukları yerde kendi fabrikalarını açmışlardır.

Birinci Dünya Savaşı İle Dodge Kuruluyor

Dodge kardeşler, 1903'den 1913'e kadar Ford'la motor üreticisi ve başkan vekili olmaya devam etmişlerdir. Fakat 1913'de Ford ile yapılan kontratın sona ermesi sonucunda Dodge kardeşler kendi otomobillerini yapmaya karar vermiş ve otomobillerin markasını kendi soyadları olan Dodge olarak seçmişlerdir.

Kardeşlerin yaptıkları ilk iş ise Birinci Dünya savaşında kullanılmak için ürettikleri askeri kamyondur. İlk sivil otomobilini ise savaşın sonlanmasına yakın bir zamanda 1917 yılında üretmişlerdir. Savaş bitiminin ardından kendilerini epeyi geliştiren kardeşler otomobil üretimine daha fazla ağırlık vermiş ve askeri kamyonların üretimi de edindiği tecrübeler sayesinde sivil toplum için de kamyonet üretimi yapmaya başlamışlardır.