DFM Fiyat Listesi

DFM Hakkında

DFM

DongFeng Motor Şirketi, Wuhan, Çin merkezli Çin devletine ait bir otomobil üreticisidir. Geleneksel "Büyük Üçlü" Çinli otomobil üreticilerinden biri olan Dongfeng, Chang'an Motorları, FAW Grubu ve SAIC Motor ile birlikte çıkış bakımından ilk dört sırada yer alıyor.

Ticari ve tüketici araçlarının yanı sıra, Dongfeng Yueda Kia, Dongfeng Honda, Dongfeng Motor Co., Dongfeng Peugeot-Citroën ve Dongfeng Renault gibi ortak girişimlerle parça üretmekte ve yabancı şirketlerle iş birliği yapmaktadır. Yueda Kia, hepsi Dongfeng Motor Grubu'nun ortak girişimleriydi. 

Altı küresel otomobil üreticisi ile ortak olarak, diğer Çinli otomobil üreticilerinden daha fazla Çin-yabancı ortak girişime sahiptir. Dongfeng ile ilişkili diğer marka adları arasında Dongfeng Fengshen, Infiniti, Luxgen ve Venucia bulunmaktadır. Ağır ticari araçlar ve otobüsler, anonim olan Dongfeng markası altında satılsa da 2010 yılında "Çift Serçeler" logosu da tüketici ürünleri üzerinde görünmeye başladı.

3,5 milyon araçlık üretim hacmi ile Çin’in ikinci en büyük üreticisidir. Ticari ve tüketici araçlarına ek olarak, parça üretmekte ve yabancı şirketlerle iş birliği yapmaktadır.

Nerede, Ne Zaman ve Kim Tarafından Kuruldu?

1992 yılına kadar İkinci Otomobil Çalışmaları olarak bilinen Dongfeng veya Çin'deki adı ile "Doğu Rüzgârı" 1969 yılında bir devlet teşebbüsü olarak kuruldu.

Markanın Kısa Tarihi

Kökenleri Başkan Mao Zedong'un "Üçüncü Cephe" stratejisinin bir parçası olarak, savunma sanayii amacıyla Hubei Eyaletindeki iç bölgeleri yabancı işgalden korumaya dayanmaktadır.

1985 sonrası, Dongfeng'e daha fazla özerklik sağlayan yeni reformlar yapıldı; Şirket merkezi hükümetin doğrudan idari kontrolünden çıkarıldı. 1980'lerin ortasına kadar, ticari varlıkları 1981'de devlet tarafından başlangıçta verilenlerden üç katına çıktı. Yönetim daha fazla üretim kapasitesine sahip olmak istiyordu.

2001 yılına kadar üretiminin %73’ü ticari araçlar olan Dongfeng'in, 2012 yılına kadar olan süreçte %73 oranında binek araçların üretimine yönelmiştir.

2003 yılına kadar, Dongfeng Kia Motors, Honda ve Nissan ile ortak girişimler kurmuştu. 2011 itibariyle, diğer Çinli otomobil üreticilerinden daha fazla Çin-yabancı ortak girişime sahipti ve 2013'te Fransız Renault ile ortaklık kurulması, bugün bu unvanı koruduğu anlamına geliyor.

2009 yılında, yerli otomobil üreticileri arasında ikinci sırada 1,9 milyon araç sattı ve üçüncü oldu. 2010 Pekin Otomobil Fuarı'nda, Dongfeng elektrikli bir konsept otomobili 2015 yılına kadar çıkaracağını duyurarak sergiledi.

DongFeng Logosu

Doğu rüzgârı anlamına gelen DongFeng logosu çift serçe imgelerini taşımaktadır.

Sporları Faaliyetleri

Dongfeng Yarış Ekibi, Volvo Ocean Race 2017-18'de yarışan uluslararası ve Çinli denizcilerden oluşan profesyonel bir offshore yarış takımıdır.

DongFeng Ödülleri

31 Ocak'ta DFM Genel Merkezinde ilk 'DongFeng Rüya Arabası' Çin Gençlik Çevre Dostu Otomobil Yaratıcı Tasarım Yarışması'nın finali gerçekleşti. Titiz incelemelerden sonra, Hunan Üniversitesi GZW Takımı 'Yaz' adlı tasarım çalışmasıyla 'DongFeng Dream Car' ödülünü kazandı.