Daewoo Fiyat Listesi

Daewoo Hakkında

Daewoo

Güney Koreli otomobil üreticisi ABD, Avrupa, Çin başta olmak üzere dünyanın pek çok bölgesine ağır vasıta, SUV, sedan, kamyon, kamyonet pazarlamaktadır.

General Motors satın almadan önce, Daewoo otomobilleri farklı ülkelerde bulunuyordu.

Avrupa'da, Daewoo Motor, 1995 yılının başından itibaren Espero ve Cielo (ya da Nexia) satışına başlamış ve özellikle İngiliz alıcılar ile makul satış başarısı elde etmiştir. Daewoo, otomobillerin rekabetçi fiyatları ve devrimci bayilik ağı nedeniyle büyük ölçüde popülerliğini kanıtlamıştır. Üç yıl boyunca ücretsiz servis de dahil olmak üzere devrim niteliğinde bir satış sonrası sabit fiyatlarla satıldı. 1996 yılında, İngiltere'deki yeni otomobil pazarında yaklaşık %20'lik bir pay alarak yaklaşık 20.000 satış elde etti.

Nerede, Ne Zaman ve Kim Tarafından Kuruldu

Şirket ilk olarak 1937'de Bupyeong-gu, Incheon, Kore'de Ulusal Motor olarak kuruldu. İsmi Kasım 1962'de Saenara Motor olarak değiştirildi. Kore'deki ilk otomobil şirketi Saenara, modern montaj tesisleri ile donatıldı. Saenara Motor 1965 yılında Shinjin Endüstriyel tarafından satın alındı ve Toyota ile iş birliği yaptıktan sonra yeniden bir isim değişikliğine gidilerek Shinjin Motors olarak değiştirdi.

Markanın Kısa Tarihi

Toyota'nın 1972'de iş birliğinden çekilmesinden sonra, Shinjin Motor, General Motors ile GM Kore adı altında bir ortak girişim başlattı, ancak 1976'da tekrar Saehan Motor olarak yeniden adlandırıldı. Daewoo Group'un 1982'de kontrolünü kazandıktan sonra ismi Daewoo Motor olarak değiştirildi. 1990'ların başlarında şirket dünya çapında genişlemeye başladı. 1996 yılına kadar bütün arabalar General Motors modellerine dayanıyordu.

1997'de Avrupa Daewoo serisi Lanos, Nubira ve Leganza'nın lansmanı ile güncellendi. Matiz şehir arabası 1998'de piyasaya sürüldü ve özellikle İtalya gibi Asya dışındaki ülkelerdeki şirket için büyük bir başarıydı.

1998 krizinden sonra 2001'de General Motors, Daewoo Motor'un varlıklarının çoğunu GM Daewoo'yu oluşturmak için satın almaya karar verdi.

Yeni şirket, 17 Ekim 2002'de GM ve ortakları Suzuki ve SAIC'in %66,7'lik payı ile 400 milyon ABD Doları yatırımla faaliyete başladı. Geri kalan %33,3'lük hisse sermayesi, Kore Kalkınma Bankası ve diğer birçok Koreli alacaklılar tarafından 197 milyon ABD doları yatırımla gerçekleştirildi.

Daewoo Logosu

Daewoo logosu olarak bir deniz kabuğu tercih edilmişti. Logonun görünümünü güçlü kılmak adına artistik dokunuşlar yapılarak son halini alması sağlandı.

İlk otomobilin logosu DAEWOO yazısı oalcak şekilde belirlenmişti. Royal modelleri, Daewoo Royals futbol kulübünün amblemine çok benzer şekilde taç benzeri bir logoya sahip oldu. Bazı modellerde çift D logosu kullanıldı.

Motor Sporları

Daewoo, Lacetti modeli ile motor sporları alanında FIA’nın düzenlediği Dünya Turing Otomobil Şampiyonasında 2005’ten 2012’ye kadar, British Turing Otomobil Şampiyonasında 2008’den 2011’e kadar boy gösterdi.

Kazanılan Ödüller

1998, 1999 ve 2000 yıllarında üst üste üç kez Yılın Otomobili ödülü gibi birçok ödül kazandı.