Chery Fiyat Listesi

Chery Hakkında

Chery

Chery araba modellerine sahip müşteriler oldukça memnun, Bunun başlıca sebepleri arasında bakım ve kaskosunun ucuz olması geliyor. Kullanılan alman teknolojisi ve parçaları ile oldukça konforlu bir araba. Müşterilerin büyük çoğunluğu tavsiye ediyor. Tabi şikâyetçi olanlarda yok değil.

Chery Kimler Tarafından Nerede Kuruldu

Chery Çin kökenli bir otomobil üreticisidir. Chery ilk olarak 8 Ocak 1997 senesinde, Çin'in endüstriyel olarak pek gelişmemiş olan Wuhu bölgesine, destek amaçlı kurulmuştur. Kuruluş başkanı Yin Tongyuedir. İlk fabrikasında 25 milyon Amerikan doları tutarında alınmış olan makine ve motorlar kullanılıyordu. Chery Wuhu bölgesinin yerel halk hükümeti tarafından sahiplenildi. Kullanmış olduğu motor ve makineler Ford Avrupa tarafından gönderiliyordu.

Chery ilk Araba Üretimi

Chery üretim hayatına başlangıç yapmak için 1999 senesinde SEAT'ın Toledo'sunun lisanslı şasini kullanmaya başladı. Ve böylelikle araba üretim hayatına da başlamış oldu. Chery firması ilk zamanlarda yasal bir firma değildi. Sadece yedek parça tedarikçisi olarak anılıyordu. Bu sebepten ötürü firma sahipleri çareyi Çin bölgesinin her karışına araba satmada arasa da, lisans elde etmeyi başaramadı. Daha sonra 2001 senesinde Chery'nin %20 hissesi Shanghai Automotive Industry Corporation tarafından satın alındı. Böylelikle Chery SAIC'nin milli perakende satış lisansını almaya hak kazandı. Daha sonra Chery 2001 yılında üretmiş oldukları arabaları Suriye'ye göndermeye başlayarak Çin'in ilk araba ihracatçısı haline geldi. Böylelikle Chery ISO-9001 sertifikasını aldı. 2002 Eylül ayında ise o zamanın en kıdemli kalite sertifikası olan ISO/TS 16949 sertifikasını almaya hak kazandı.

Chery Araştırma Geliştirme Birimi

Chery kullandıkları teknolojiyi ilerletmek ve kalite değerini yüksek tutmak adına bir araştırma geliştirme birimi kurarak yabancı uzman firmalar ile iş yapmaya başladı. Chery 2003 senesinde arabalarına uygulamış olduğu Chery’s Lean/Six Sigma üretim sistemlerinin başında yer alması için bir otomobil firmasından Japon kökenli mühendis kiraladı. Böylelikle 2004 senesinde avantajlı sistem sayesinde dünya üzerindeki tam 5 firmanın arasına girmeyi başardı.

Chery Araba Modeli Tiggo

Chery Tiggo, Chery tarafından 2006 senesinden bu yana üretimi sağlanan SUV araba modelidir. Araç tasarlanırken esinlenilen firmalar ise Toyota, Honda CR-V ve RAV4 firmalarıdır. Araç ilk olarak 2011 yılında makyajlanmıştır. Ve Kasım 2013 senesinde yeni bir nesil üretimi yapılmaya başlanmıştır. Diğer bir ismi dr5 olarak biliniyor. Tabi alternatif olarak birden fazla ismi mevcut. Boyutsal özellikleri ise; dingil mesafe olarak 2510 mm. Uzunluk ise 4285 mm. Genişliği 1765 mm. Yüksekliği 1705mm. Günümüzde Tiggo parçaları bulmak çok zor bir hal aldı. Özellikle bazı insanlar Türkiye piyasasında olmadığını düşünüyor. Şekil bakımından da Toyota RAV4 ve Honda CRV ile aynı görüntüye sahip. Bazı insanlar tarafından bu model cip olarak algılanıyor. Fakat unutmamakta fayda var bu model cip değil Sub modelidir. Chery hem suv hemde binek araba modeli üretiyor. Almadan önce iyi bir araştırma yapmanızda fayda var aklınızdaki soru işaretlerini gidermek adına.