Yılın ilk çeyreğinde 2 milyon araca egzoz muayenesi

Arabakarsilastirma.com 16.05.2018 Araba Haberleri
Yılın ilk çeyreğinde 2 milyon araca egzoz muayenesi

Yılın ilk çeyreğinde 2 milyon araca egzoz muayenesi

2 milyon 4 bin 75 araç, 2018 yılının ilk çeyreğinde egzoz muayenesini yaptırırken; egzoz muayenesi yaptırmayan 321 araç içinse 373 bin 244 lira para cezası verildi.

AA muhabirine yaptığı açıklamada, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Müsteşarı Mustafa Öztürk, hava kirliliğinin insan sağlığını tehlikeye attığını belirterek, kentlerde yaşanan hava kirliliğinin büyük bir kısmına motorlu taşıtların neden olduğunu söyledi. 

Öztürk, ‘’Taşıt sayısı son 15 yılda 22 milyonu aşarak, 2,5 kat artış gösterdi ve bundan kaynaklı olarak trafik sıkışıklığı artarken, taşıtlardan kaynaklı hava kirletici emisyonun da ciddi artış gösterdi. Bu nedenle usulsüz ölçüm ve ölçüm takibi amacıyla ‘Ezoz Gazı Emisyon Ölçümü Takip Sistemi’ kuruldu ve 2018 yılının Ocak ayından beri uygulamalar düzenli yapılıyor.’’ dedi.

Öztürk, gerekli egzoz ölçümlerinin elektronik ortamda; araçların fotoğraflarından tüm ölçüm bilgilerine kadar her şey sisteme kaydedilerek, Bakanlık tarafından düzenli takip edildiğini belirtti.

Öztürk, "Egzoz gazı emisyon ölçümleri dair bilgiler, e-devlet üzerinden Mart 2018 tarihi itibarıyla sorgulanmaya başlandı ve 273 bin 412 vatandaşta 6 Mayıs’a kadar bu hizmeti kullanıp, egzoz gaz ölçümüne dair durumunu inceledi.’’ şeklinde konuştu.

373 bin 244 lira egzoz cezası

Araçların %16’sı ülkemizde henüz egzoz gazı ölçümünü yaptırmadı ve konu ile ilgili Öztürk, "Taşıt sahipleri, geçerli bir egzoz emisyon ölçümü yaptırmamışsa zaman kaybetmeden egzoz gazı emisyon ölçümlerini yaptırmalıdır. Yoksa il müdürlük tarafımızdan yapılan ve sayıları sürekli arttırılan kontroller sırasında taşıt sahiplerinin geçerli bir egzoz muayene ölçümü mevcut değilse, bin 206 lira para cezası verilecektir. Hem para cezası almamak adına hem de çevre kirliliğini önlemek adına araç sahipleri ölçümlerini yaptırmalıdır.‘’ açıklamasını yaptı.

YORUMLAR

Bu yazı için daha önce yorum yapılmadı. İlk yorumu yaparak görüşlerinizi paylaşabilirsiniz.

YORUM YAZ