Yaz Lastiği Ne Zaman Alınır? Nasıl Seçilir?

Arabakarsilastirma.com 11.05.2018 Lastik & Jant
Yaz Lastiği Ne Zaman Alınır? Nasıl Seçilir?

Yaz Lastiği Ne Zaman Alınır? Nasıl Seçilir?

 

Arabası olan herkes tarafından zahmetli veya gereksiz olarak görülen lastik değişimi denilince insanların akıllarına kış lastiği gelmektedir. Çünkü kışın yolların kaygan olabileceği düşüncesi yaşam kaygısına neden olmaktadır. Ancak yaratılan en değerli carlık olan insanın kendi ve sevdiklerinin hayatı için yaz lastiği değişimine de büyük önem vermesi gerekir. Yaz lastikleri sanıldığı gibi sadece yaz aylarında kullanılmaz bunun dışında kış ayların dışında kalan tüm aylarda da yaz lastiği kullanılmaktadır. İnsanlara sanıldığından daha fazla yarar sağlayan yaz lastiği değişimi maddi manevi insan hayatını büyük oranda kolaylaştırmaktadır. İlk bakıldığında yaz lastiği ile kış lastiği arasında herhangi bir fark görülmüyor olsa da yaz lastiği kış lastiğine göre özel bir tasarıma sahiptir. Yaz lastiği iklim koşullarına uygun olarak piyasaya sürüldüğü için insanlar dışında, arabanın ömrüne de büyük faydası vardır.

Yaz Lastiği Ne Zaman Alınır?

Ülkemizde kara yolları genel müdürlüğü tarafından yaz lastiği uygulaması 1 nisan tarihi itibari ile uygulanmaya başlanıyor olsa da bu lastiğin kullanımı tamamen yaşanılan yerin hava durumu ve iklim şartlarına bağlıdır. Kış lastiği yılın 3 ayı kullanılıyor olsa da yaz lastiği kullanımında herhangi bir süre kısıtlaması yoktur. İklim şartlarına bakıldığında ülkemizin doğusu ile batısında bile bu tarih aralıkları değişebilmektedir.

 

Yaz Lastiği Nasıl Seçilir?

Yaz lastiği seçiminde maddi alıcıların maddi durumları etkin olsa da genel açıdan bakıldığında mevsimi geldiği halde kış lastiği kullanılması total de daha fazla fiyata denk gelmektedir. Kullanıcılar için bazı markalar önemli olsa da lastik seçiminde kişinin yaşam şekli ve yaşadığı yer çok önemlidir. Uzun yolları seven ve performans arayan kullanıcılar lastik seçimlerini ona göre yapmalılar. İkinci bakılması gereken özellik ise araba da önce kullanılmış olan lastiklerdir. Bu lastikler araba performansına uygun olarak kullanıldığından dolayı ilk tercih o olmalıdır. Son seçenek ise maddi durum lastik seçilirken tabi ki ucuz ve kalitesiz lastikler alınmamalıdır. Ancak kaliteli ve uygun fiyata olan yaz lastiklerinin araştırılmasında fayda vardır. Yaz lastikleri seçiminde belirtilen açılardan seçim yapılırken lastiklerin üzerinde bulunan özellikleri de ayrıca incelenmelidir.

Yaz Lastiğinin Özellikleri Nelerdir?

Yaz lastiğinin herkes tarafından bilinen ilk özelliği yaz aylarının koşullarına göre tasarlanmış olmasıdır. 4 mevsim lastiği ile benzer özellikleri bulunan yaz lastiği kış ayları dışında her mevsime uygundur. Yaz lastiğinin üzerinde bulunan bloklar kış lastiğine göre uzun ve kalın olup, uzunlamasına kanallar bulunmaktadır. Yaz lastiğinin tasarımında bulunan kauçuk diş desenleri sayesinde araçlar yola daha sıkı tutunurlar. Bu diş desenleri kış lastiklerinde bulunanlara göre daha derindir. Bu durumda aracın yola daha sağlam tutunmasını sağlar. Bu kauçuk desenler yaz aylarında büyük sürüş kolaylığı sağlamasına rağmen kış aylarının gelmesi ve havanın belli bir derecenin altına düşmesi ile birlikte etkinliği yitirerek erimektedir. Bu durum da kimse tarafından istenmese de can ve mal kaybına neden olabilir.

Yaz Lastiğine Geçiş Sırasında Nelerin Dikkate Alınması Gerekir?

Yaz mevsiminin gelmesi ile araçların yaz lastiğini değiştirmekle sorun çözülmüş demek değildir. Yaz lastiklerini değiştirirken öncelikle bir sonraki kış lastik almak zorunda kalmamak için çıkartılan kış lastiklerini sabunlu su ile yıkayıp sardıktan sonra güneş görmeyen bir yere kaldırılması gerekir. Çıkartılan kış lastikleri üst üste dizilip ve çıkarıldığında hangisinin ön hangisinin arak lastik olarak işaretlenmesi ile lastikleri dönüşümlü olarak kullanarak lastiklerim ömrü uzatılır. Yaz lastiğine gelindiğinde ise alınan lastiğin dış derinliği kesinlikler 1.6 cm olmamalıdır. Bu araca zarar verecektir. Lastik takıldıktan sonra ise araç direk trafiğe çıkmamalıdır. Aracın balans ayarı lastik değişimi sırasında bozulmuş olabilir. Önce balans ayarı kontrol ettirilmelidir. Arca takılan lastiğinin sürüş testi yapılmadan havası da kullanılmadığı süre içerisinde azalmış olabilir. Hava dolumu yapılması aracın gidişini rahatlatacaktır. Araç trafiğe çıktığında ise bir süre araç ile hız yapılmaması lastiğin kendini toparlaması açısından büyük önem arz etmektedir. Aksi durumda bazı sorunlar ile karşılaşmak mümkündür. Ayrıca yaz lastikleri araçta takılı kaldığı sürece lastik bakımları belirli periyot aralıkları ile yapılmalıdır. Ayrıca yapılan lastik kontrollerinde aracın lastiklerinin hava ölçümü lastikler soğuk iken yapılmalıdır. Diğer durumda sağlıklı bir sonuç ortaya çıkmayacaktır.

Yaz Lastiği Neden Kullanılmalı

Kış aylarından çıkılması ile birlikte revizyon yapılan araçlarda en önce değişiklik yapılan araç aksamı ise lastiklerdir. Çünkü lastik değişimini yapılmaması araç sahibi ve araç için ciddi olumsuz sonuçlar doğurabilir. Kış lastiklerinin çıkarılıp yaz lastiklerini takmak için en öncelikli iki sebep bulunmaktadır. Bu unsurlar yakıt tüketimi ve sürüş güvenliğidir. Sıcak havalarda kış lastiğinin kullanılması lastiğinin ömrünün kısalması dışında çok fazla yakıt tüketimine neden olur. Ayrıca yaz lastiği arabanın rahatlamasını sağlayarak çekiş gücünde yaşanan kayıpları önleyerek arabaya hiçbir zarar vermemektedir. Ayrıca yaz lastiği kullanımı araçların direksiyon hakimiyetinin daha kolay olmasını sağlamaktadır. Yaz lastikleri yer tutma özelliğinin olmasının yanında aracın seri hareket etmesini sağlayarak zaman kazandırmaktadır. Yaz lastiği kullanan kişiler ile yapılan testlere bakıldığında aynı mesafede kış lastiğini yazın kullanan sürücünün daha fazla efor sarf ettiği görülmektedir.

 

Yaz Lastiğinin İnsan Hayatı İçin Önemi

İnsan hayatının her şeyden önemli olması ve hiçbir maddi karşılığının bulunmaması nedeniyle alınacak lastik de herhangi bir ucuza kaçma yapılmamalıdır. Zahmetli gelmesi ile bazı zamanlarda ertelenen yaz lastiği alımı veya değişimi trafik kazalarının en başta gelen sebepleri arasındadır. Kış mevsimi geçtiği andan itibaren tüm hava şartlarında yaz lastiği kış lastiğine göre ani fren yapma durumlarında fren mesafesini %40 azaltmaktadır. Ayrıca yaz lastiği yer tutuş özelliği sayesinde viraj dönüşlerinde ve ani frenlerde kayma yapmayarak lastiğinin ömrünü uzatır. Yaz mevsiminde yaz lastiğinin kullanılması can ve mal kaybını oluşmadan önlemek için çok faydalıdır.

Yaz Lastiği ile Kış Lastiği Arasındaki Farklar

Daha sade ve ince bir tasarıma sahip yaz lastikleri 7 derecenin altındaki hava şartları için uygun değildir. Bu soğukluğu gören yaz lastiği üzerindeki oluklar suyun veya buzun geçişini sağlayarak aracın kaymasına neden olmaktadır. Yaz lastiklerinin üzerinde bulunan diş derinlikler yüksek olsa da bu derinlikler kış aylarında hiçbir işe yaramamaktadır. Çünkü bu dişler yumuşak kauçuklardan yapılırlar. Ancak kış lastikleri kış mevsimine göre tasarlandığından dolayı lastiğin üzerinde bulunan desenler yer ile lastik tutuşunun sağlam olmasına neden olmaktadır. Bu sağlam tutuş araç ve içindekilerin emniyeti açısından güven verir. Yaz lastikleri en sıcak hava koşullarına farklı testlerden geçerek tasarlanmaktadır. Bu özelliği sayesinde de kendisini düzensiz yıpranmaya karşı korur. Bu durum da kış lastiğine göre ömrünün daha uzun olmasını sağlar. yaz ve kış lastikleri arasındaki en belirgin özellik ise tasarlandıkları mevsim özelliklerine göre fren mesafelerinin bulunmasıdır. Yaz ve kış lastiklerinin kavrama seviyeleri de farklıdır. Bu yüzden kış aylarında iki kış lastiği kullanımı yeterli olurken lastik değişimi zamanı gelince dört lastik de yaz lastiğine dönüştürülmelidir.

 

YORUMLAR

Bu yazı için daha önce yorum yapılmadı. İlk yorumu yaparak görüşlerinizi paylaşabilirsiniz.

YORUM YAZ