Trump’tan Flaş Mercedes Açıklaması!

Arabakarsilastirma.com 02.06.2018 Araba Haberleri
Trump’tan Flaş Mercedes Açıklaması!

Trump’tan Flaş Mercedes Açıklaması!

AB, ABD tarafından çelik ve alüminyuma gelen ek gümrük vergisini şokunu atamamışken, asıl flaş açıklama Alman oto üreticilerine yönelik yapıldı. ABD Başkanı Donald Trump ‘’New York’un en güzel caddesi 5. Caddesi’nde bir tane bile Mercedes kalmayınca kadar mücadeleme devam edeceğim.’’ İfadelerini kullanıldığı belirtildi.

AB, ABD tarafından gelen bir sürü ek gümrük vergisinin şaşkınlığı yaşarken;  Paris’te ABD Ticaret Bakanı Wilbur Ross ile AB Ticaret Şefi Malmström’un konu ile ilgili görüşmelerinden de sonuç çıkmayınca ticari savaş kaçınılmaz oldu.

ABD Başkanı Donald Trump, mart ayında ithal çeliğe %25, alüminyuma % 10 gümrük vergisi getirdiğini açıklarken AB, Meksika, Brezilya, Kanada ve Avustralya ile Arjantin’e muafiyet süresi 1 Haziran’a tanındı. AB, ABD'nin tavırlarına dair eleştirilerde bulunurken Başkan Trump’ın asıl darbe için hazırlık içinde olduğu açıklandı.

Alman ve ABD basınındaki haberlere göre Alman otomotiv şirketlerine yüksek ithalat vergisi getirmeyi planlayarak, Alman oto markları için savaş açmaya hazırlanıyor.

Alman otomobil üreticileri yandı

Trump tarafından yapılan açıklama henüz doğrulanmasa da piyasalarda Alman üreticileri değer kaybetti. Daha önceden Trump, yabancı otomobillere % 35'lere kadar ek gümrük vergisi getirmeyi planladığını açıklamıştı. Bu durum gerçekleşirse, Alman otomobil üreticilerine 5 milyar dolara yakın ek bir yük yüklenecek.

Alman otomobil üreticilerinin yaşadığı değer kaybı,

  • Daimler %-1.4
  • BMW %-0.8
  • Volkswagen %-1.9
  • Porsche %-1.9 olarak açıklandı.

‘’Misilleme yapmanız sonucu iyi olmaz’’

ABD Ticaret Bakanı Wilbur Ross, AB'li meslektaşlarıyla istenilen uzlaşıya varılamamasından üzüntü duyduğunu belirtirken "AB, karşı atak olarak misilleme kararı alabilir ama Çin de misilleme yaptı sonuçlarını hep birlikte gördük. Misilleme yapmanın sonucu iyi olmaz.’’ dedi.

AB’ de de DTÖ kuralları çerçevesinde 2,8 milyar euro ABD'ye karşı vergiler uygulamayı planlıyor.

YORUMLAR

Bu yazı için daha önce yorum yapılmadı. İlk yorumu yaparak görüşlerinizi paylaşabilirsiniz.

YORUM YAZ