Lastik Basıncının Önemi Nedir? Lastik Basıncının Değeri Ne Olmalıdır?

Arabakarsilastirma.com 11.05.2018 Lastik & Jant
Lastik Basıncının Önemi Nedir? Lastik Basıncının Değeri Ne Olmalıdır?

Lastik Basıncının Önemi Nedir? Lastik Basıncının Değeri Ne Olmalıdır?

 

Araçlar belirli zamanlarda bazı kontrollere ihtiyaç duyarlar. Yapılan kontrolün amacı başta trafik kazalarının önlenmesi sonra aracın zarar görmesini önlemek içindir. Araçlar için yapılan kontrollerde bu iki durumu da ilgilendiren lastik bakımı büyük önem arz etmektedir. Lastik bakımları yazlık ve kışlık olarak fark etmektedir. Lastik bakımında ilk yapılması gereken ise lastiklerin hava durumunun incelenmesidir. Lastik basıncına göre düşürülmeli yaz hava şartlarına göre ise arttırılmalıdır. Lastik basınç değerlerinin ise hava şartlarına göre ayarlanması aracın rahatlamasını ve iyi yol tutmasını sağlamaktadır. Lastik hava basıncının kontrol edilmesi ve normal değerlerine getirilmesi araç sürüşü için ve kazaların önlenmesi için büyük önem arz etmektedir.

Lastik Basıncının Önemi

Her araçta lastikler ve bu lastiklerin içerisinde de olağanca gücü ile kendisini dışarı atamaya çalışan hava bulunmaktadır. Lastik basıncının hava şartları ve araç özelliklerine göre ayarlanması sürücünün daha rahat bir sürüş yapmasına yardımcı olacaktır. Lastik havasının dışarıya çıkma çabası sonucu lastik bir sonra iner. Lastiği bu hava kaybetme süreci bazı sıkıntıları da beraberinde getirir. Havası inen lastik zamanla ısınır ve şekil değiştirir. Bu ısınma lastiğin hızla aşınmasına neden olmaktadır. Lastik basıncı normal değerlerin altında olan araçlar daha fazla yakıt tüketimi yapar. Aynı zamanda bu araçların yol tutuş hassasiyeti kötüleşir. Sonuç olarak trafik kazaları kaçınılmaz olur. Trafik kazalarının yaşanmaması için her araç için ayrı olarak verilen basınç ölçüm değerleri sıklıkla kontrol edilmelidir. Ancak burada da dikkat edilmesi gereken husus bu verilen değerlerin hepsi soğuk lastik için verilen değerlerdir.

 

Soğuk Lastik Nedir?

Araçlardaki lastiğin soğuk olmasından kasıt aracın 2 saat veya daha fazla süredir hareket etmemesi veya trafikte 2 km den az hareket etmiş lastiktir. Lastiklerin hareket ederek ısındığı düşünülürse hava basıncı ısınan lastiklerde daha fazla olmaktadır. Hareket eden araç lastiklerin normal basınç değerini yanlış göstermektedir. Isınan lastik ile soğuk lastik arasındaki basınç değeri 4 ps fark etmektedir. Araçların lastik değeri hesaplanırken ısınan lastiklerin soğumasını beklemek gerçek değerlere ulaşılmasını kolaylaştıracaktır. Isınan ve soğuk lastik değerleri arasındaki fark aracın hareket etmesi ile açılacaktır. 2 saat yol giden aracın ps değeri 33 iken soğuk lastikte aynı değer 29 ps olarak ölçülmektedir. Lastik ölçümlerinde en fazla ayda bir kontrol edilmeli ve subaplar olabildiğince sıkılmalıdır.

Lastik Basınç Değerleri Nasıl Olmalıdır?

Lastik hava basıncının net rakamsal bir değeri yoktur. Çeşitli faktörlere bağlı olarak lastik basınç değerleri değişiklik gösterebilir. Öncelikle dikkat edilmesi gereken husu mevsim şartlarıdır. Yaz mevsiminde lastik basınç değeri arttırılırken, kış mevsiminde bu değerler düşürülmelidir. Bir başka faktör ise arabanın modeli, cinsi ve kullanım alanlarıdır. Araba yeni fabrika çıkışı ise araç lastikleri için lastik basınç değerleri kullanım kitapçığında belirtilmektedir. Basınç değerleri aynı zamanda araçta kullanılan lastiğin ebadına göre de değişiklik gösterir. Yeni olmayan araçlarda ise Araç ön şoför kapısının iç kesiminde, yakıt depo kapağının iç kesiminde, bagaj içi gibi yerler de, lastik hava basınçlarının lastik ebatlarına göre kaç Psi olması gerektiği yazılıdır. Bu ps değerlerini tamamen uygulamak aracın içinde bulunanların hayatını kurtaracaktır. Ancak bazı araçların iç kısmında ps değeri olarak değilde bar olarak belirtilmiş olabilir.

Dört Lastiğin Hava Basıncıda Aynı Mı Olmalı?

Bu konu da herkesin bir fikri olmakla beraber bilimsel verilerin gösterdiği sonuç şudur ki 4 lastiğinde hava basıncının aynı olma ihtimali düşüktür. 4 lastiğinde aynı hava basıncına sahip olmaması araçlarla ilgili birkaç faktöre bağlıdır. Araçlarda genel olarak arka kısma yük bindiği için arka lastiklerin hava basıncı daha yüksek olmaktadır. Ayrıca lastik basınçlarında hangi lastiğin basıncının yüksek olmasını aracın önden çekişli mi yoksa arkadan çekişli mi olduğu konusu da etkilemektedir. Ancak bazı yüksek model araçlarda 4 lastik basıncı aynı olmamakla beraber değerler birbirlerine yakın olabilir. Bu durumların dışında 4 lastiğinde birbirleri ile aynı olmama durumunun sürüşe veya araca herhangi bir zararı olmamaktadır.

 

Düşük Basınçlı Lastiğin Yakıt Tüketimine Etkisi

Lastik basıncının düşmesi etkisini en belirgin olarak yakıt tüketiminin artması ile göstermektedir. Birçok kişi bu durumu bilmediğinden dolayı başka arızaları ileri sürerek oto tamircilerine başvurmaktadır. Ancak lastik basıncının düşmesi de en önemli oto arızaları arasında yer almaktadır. Çünkü basınç düşmesi uzun yolda trafik kazalarına trafik kazası olmasa bile maddi zarara neden olmaktadır. Basıncı düşen lastik aracın zorlanmasına zorlanan araç da yakıt tüketiminin artmasına neden olmaktadır. Araçların lastikleri 2 haftalık periyotlar ile kontrol edilmelidir. Özellikle uzun yollara çıkacak araç sahipleri herhangi bir sorun yaşamamak için lastik değerlerini 2 ps arttırmalıdır. Düşük lastik basıncı yakıt düşmanıdır. Bu durumda km başına 30 krş. yakan bir aracın yakıtı 50 krş. çıkmaktadır. Basınç ölçümleri ise petrollerde değil uzman yerlerde yapılmalıdır. Petrollerde yapılan değer ölçümü yanlış olabilir. Aynı zamanda basınç ölçümü yapılırken lastiklerin soğuk ve en az 30 dk. dinlenmiş olması gerekir.

Düşük Lastik Hava Basıncının Lastiklere Zararları

Lastik basınç değerlerinin kara yolları genel müdürlüğü ve lastik kullanım kılavuzunda bulunan değerlerden düşük olması lastiklere de bazı zararlar vermektedir. Lastik basınç değeri düşük ise araç 1 il 3 saat arası aralıksız olarak hareket ettiğinde lastikte aşınmaların meydana gelmesine neden olacaktır. Aynı zamanda basıncının düşü olması yazlık veya kışlık lastik fark etmez lastiğin üzerindeki dişlerin erimesine yol açmaktadır. Bunlar lastiğe zarar verir. Ancak daha önemli bir sonuç ise lastiğin patlamasıdır. Hareket halinde aşırı ısınan basıncı düşük lastik basıncın dışarıya yaptığı baskıya dayanamayarak patlamaktadır. Bu patlama sonucu araç ve içerisindeki bireyleri ciddi şekilde zarar görebilir. Ayrıca düşük basınç yol da bulunan katı cisimler ile temas ettiğinde sürüş hakimiyetinin kaybolmasına da neden olmaktadır. Bu durumlar bile lastik kontrollerine ne kadar önem verilmesi gerektiğini göstermektedir.

 

Düşük veya Yüksek Lastik Hava Basıncının Neden Olduğu Kaza Sebepleri

Lastik değerlerinin fazla olması sebebiyle sürücü ve araçta oluşturduğu bazı durumlar gibi düşük lastik basınç değerleri de bazı olumsuz sorunlara yol açmaktadır. Yüksek basınç değeri bulunan lastik ile seyir halinde yol alan kullanıcı en ufak bir cisim ile temasında yol hakimiyetini kaybettiği gibi aynı durum lastik basıncı düşük olan araçta da geçerlidir. Lastik değerleri düşük olan araç hareket halinde yol tutuş sorunu ile karşı karşıya kalabilir. Bu yüzden yolculuk öncesi lastik kontrolü yapılması önemlidir. Ayrıca basıncın düşük veya yüksek olması lastikler arası dengenin de artmasına neden olacaktır. Bu lastikler arası fark ise aracın dengesiz bir yol çizgisi ile gitmesine neden olmaktadır. Yolda seyrederken sekmeler, sağa sola çekmeler sürücüleri dalgalanıyor gibi hissetmelerine neden olacaktır. Bu da trafik kazası ile sonuçlanmasa bile kişilerin kötü bir yolculuk yapacaklarına işarettir. Bu sorunları yaşamak istemeyen araç sahipleri lastiklerin normal değerlerinde olup olmadığını kontrol etmeliler.

 

 

YORUMLAR

Bu yazı için daha önce yorum yapılmadı. İlk yorumu yaparak görüşlerinizi paylaşabilirsiniz.

YORUM YAZ