Kış Lastiği Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Arabakarsilastirma.com 14.05.2018 Lastik & Jant
Kış Lastiği Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Kış Lastiği Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

 

Kar yağışlı ve buzlu havalarda araç kullanmak epey zordur. Buzlu, kaygan yollarda direksiyon hakimiyetini sağlamak çok dikkat ister. Sürücünün işini kolaylaştırmak ve kazalara karşı kış lastiği kullanmak çok önemlidir. Kış lastiği nasıl seçilmesi gerekir, sorusundan önce kış lastiği hakkında bilgi vermek daha doğru olacaktır.

Kış Lastiği Nedir?

Kış lastiği, zorlu hava koşullarında can ve mal güvenliğini korumak, güvenli bir yolculuk yapmak için alınan bir önlemdir. Ayrıca kar yağışlı ve buzlu hava koşullarında yalnızca kış lastiğine zincir takılır.

Neden Kış Lastiği Kullanılmalıdır?

Kar yağışlı ve buzlu havalarda lastik sertleşir. Lastik sertleştiği için de buzlu yollarda, lastik yola tutunamaz ve kayar. Bu da güvenli yolculuk yapmaya engeldir. Kış lastiğinin yapısında kauçuk bileşikler vardır. Kauçuk bileşikler, zor hava şartlarında lastiğin yola tutunmasını sağlar. Böylelikle güvenli bir yolculuk yapılır.

Bunun dışında kış lastiği kullanılsa bile trafik kurallarına dikkat edilmelidir. Özellikle hız limitine özen gösterilmelidir. Hız ve lastik farklı konulardır. Hız yapıldığında kış lastiği de güvenliğinizde yetersiz kalır.

Kış Lastiği Nasıl Kullanılmalıdır?

Kış lastiğini kullanmak için kar yağışlı ya da buzlu hava şartlarını beklemeyin. Kış ayı girdiğinde, kış lastiklerini taktırınız. Hava koşulları sürekli değişmektedir. Bu yüzden bazı durumlarda meteoroloji de yanılmaktadır. Beklemeyen zor hava koşullarında, önceden taktırdığınız kış lastikleri güvenli yolculuk yapmanızı sağlar.

Kış lastikleri, sadece kar yağışlı ya da buzlu hava koşulların da kullanılmaz. Islak ve kuru gibi zorlu hava koşullarında da kış lastikleri kullanılabilir.

Kış lastikleri ve zincirlerinin araba da bulunması yasal olarak zorunludur. Karayolu Trafik Yönetmenliği, bu konu da bir tanım ya da bilgi vermese de arabada bulunması konusunda uyarır.

Kış lastiklerinin diş derinliğine dikkat edilmelidir. Diş derinliği fazla olan lastikler zor yollara daha kuvvetli tutunur. Bu da ani frenleme esnasında, daha az mesafede durmanızı sağlar. Böylelikle direksiyon hakimiyetinizi kaybetmez ve güvenli bir yolculuk yapmış olursunuz.

Kış lastiği takılmış olsa bile ani hızla kalkış yapılmamalıdır. Ani kalkış, lastiğin yola tutulmasını zorlaştırır ve kayma meydana gelebilir.

Kış lastiklerinin havası düşürülmemeli ya da fazla şişirilmemelidir. Fazla ya da az şişirilmesi, lastiğin sağlıklı yola tutulmasına engel olur.

Zorlu hava koşullarında, lastikler zorlanır. Bu da daha fazla yakıt tüketilmesine sebep olur. Kış lastikleri, zorlu hava koşullarına dayanıklı olduğu için yakıtta tasarruf sağlar.

4x 4 arazi araçlarında da kış lastiği kullanılmalıdır. Arazi araçları her ne kadar konforlu bir yolculuk için tasarlanmış olsa da güvenli ve sağlıklı bir yolculuk için yeterli değildir. Bunun için 4x4 arazi aracının bütün tekerleklerine kış lastiği takılmalıdır. Böylelikle konforlu yolculuğun yanında, sağlıklı ve güvenli bir yolculukta yapılmış olur.

Kış Lastiği Kullanmanın Faydaları Nelerdir?

Kış lastikleri, yaz lastiklerine göre yola daha iyi tutunur. Kaygan ve buzlu yollarda, yola daha iyi tutunarak kaymayı engeller. Böylelikle doğabilecek kazalara ve tehlikelere karşı önlem alınmış olur.

Kaygan ve ıslak yollarda ani frenleme esnasında kış lastikleri çok mesafe gitmenizi engeller. Böylelikle can ve mal güvenliği sağlanır. Direksiyon hakimiyeti de kaybedilmediği için sağlıklı bir yolculuk yapılmış olur.

Islak ve kuru hava şartlarında, yapısında kauçuk bileşik bulundurduğu için sertleşmez. Böylelikle herhangi bir kayma olmaz. Sağlıklı ve güvenli bir yolculuk yapılmış olur.

Kış Lastiklerinin Saklanma Ömrü Ne Kadardır?

Kış lastikleri senelerce kullanılmaz. Her üründe olduğu gibi kış lastiklerinin de kullanılma süreleri vardır. Kış lastiklerinin kullanılma ömürleri genellikle beş aydır. Beş ay sonra yola tutunma da zayıflık olur. Bundan dolayı ani frenleme ve kaymalarda güven sağlayamaz. Bu yüzden sene de bir defa kış lastiklerinin değiştirilmesi önerilir.

Daha zorlu hava koşullarında, kış lastiklerinin ömrü kısalabilir. Yolculukta lastik zorlanacağı için, yapısındaki kauçuk bileşiklerinin bağı kopmaya başlar. Bu yüzden kış lastiklerinin yola tutunması zorlaşır. Güvenli bir yolculuk yapmaya engel olur. 3-4 ay kullanımı tercih edilir.

Kış Lastiği 12 Ay Kullanılır Mı?

Kış lastiği 12 ay kullanılmaz. Kış lastikleri zorlu hava koşullarında can ve mal güvenliğini sağlamak için tasarlanmıştır. Kış lastikleri zorlu hava koşullarında, yaz aylarına göre yola daha sıkı tutunsa da, sıcak havalarda tam tersidir. Sıcak havada yapılan bir deneyde, 100 km/h hızında giden bir araç kış lastiğinde aniden durduğunda 41m sonra durabilmiştir. Yaz lastiğinde ise 38 m sonra durmuştur. 3 metre güvenli bir yolculuk için ciddi bir rakamdır. Bu yüzden yaz aylarında kış lastiği kullanılmamalıdır. Hangi lastik kullanılsa kullanılsın, trafik kurallarına uyulmalı ve hız yapmaktan kaçınılmalıdır.

Kış Lastiğinin Ekonomik Yönü Nasıldır?

Kış lastiği, yaz lastiğine göre daha pahalıdır. Ancak can ve mal güvenliğinde para ikinci planda kalmalıdır. Ayrıca zorlu hava koşullarında, lastik zorlanacağı için fazla yakıt tüketimine sebep olur. Bu yönden düşünüldüğünde ekonomik yönden bir fark yoktur. Kendinizin ve sevdiklerinizin can güvenliği her şeyden daha değerlidir. Böyle hassas konularda maddiyat düşünülmemelidir.

Kış Lastiği Nasıl Seçilir?

Kış lastiği seçilirken, araç üreticisinin önerisine uyulmalıdır. Araç el kitabında bununla ilgili bilgiler yazmaktadır. Öneriler de lastik markası ve tipi, ölçüsü, yük sınıfı ve hız sınıfı detaylı bir şekilde yazılmaktadır.

Eğer el kitabı yoksa ya da el kitabında öneriler yazılmamışsa, kış lastiği yaz lastiğinin özelliklerinde olmalıdır. Yaz lastiğinin ölçüsü, yük sınıfı ve hız sınıfı doğru kış lastiği almamızda yardımcı olur.

Bazı durumlarda yaz lastiği ile kış lastiği özellikleri farklı olabilir. Örneğin; lastiklerin çapı aynı fakat genişliği biraz fazla ya da az olabilir. Yük sınıfı biraz yüksek olabilir. Ancak düşük olamaz. Bu bilgiler aracın el kitabı ya da etiketinde yazılıdır.

Kış lastiklerinin, üzerinde sembolü olmalıdır. Üretim yılı ve kullanım süresi kontrol edilmelidir. Garantisi detaylı okunmalıdır. Aracın bütün tekerleklerine kış lastiği takılmalıdır.

Kış lastiklerinin kuru yolda fren, ıslak yolda fren, karda fren ve karda çekiş deneylerinden geçmiş olması gerekir. Yoksa sağlıklı ve güvenli bir yolculuk yapılamaz.

Karda fren ve çekiş yönünden yeterli olmalıdır. Kış aylarında ıslak ve kuru hava şarlarında gösterdiği performans, yaz aylarında göstereceği performansa yakın olmalıdır.

Kış lastiklerinin üzerinde, özelliklerini gösteren etiket olmalıdır. Yakıt tüketimi ve fren mesafesi için yürürlükteki ölçüler yazılı olmalıdır. Bu ölçüler; A,B,C,D,E,F,G’dir. A en iyi sınıf, G en kötü sınıf demektir. Gürültü derecesi içinde ‘)’ simgesi kullanılır.

Islak yolda fren deneyi 80 km/h da yapılan araçlarda daha doğru bilgi verir. Etikette buna dikkat edilmelidir.

Yakıt tüketimi ve fren mesafesi A sınıfı olan lastikler tercih edilmelidir. Böylelikle yakıt tüketiminde tasarruf sağlarsınız. Ekonomik yönden olumlu bir fayda olur

Bu kurallara dikkat edildiğinde, zorlu hava koşullarında oluşabilecek herhangi bir kaza ya da tehlikeye karşı önlem alınmış olur. Böylelikle sağlıklı ve güvenli bir yolculuk yapılabilir. Kendinizin ve sevdiklerinizin, can ve mal güvenliğini korumuş olursunuz.

 

YORUMLAR

Bu yazı için daha önce yorum yapılmadı. İlk yorumu yaparak görüşlerinizi paylaşabilirsiniz.

YORUM YAZ