Kış Lastiği Ne Zaman Alınır? Nasıl Seçilir?

Arabakarsilastirma.com 11.05.2018 Lastik & Jant
Kış Lastiği Ne Zaman Alınır? Nasıl Seçilir?

Kış Lastiği Ne Zaman Alınır? Nasıl Seçilir?

 

Kar yağışında ve buzlu havalarda yolculuk yapmak zordur. Bunun nedeni buzlanan yollarda, tekerleğin kayması sonucunda direksiyon hakimiyetini sağlamakta zorluk çekilmesidir. Bu da ciddi tehlike ve kazalara yol açmaktadır. Kış lastiği kullanımı bu konularda büyük bir önlemdir. Kış lastiği ne zaman alınır ya da nasıl seçilir, sorularına cevap vermeden önce kış lastiği hakkında bilgi vermek daha doğru olur.

Kış Lastiği Nedir?

Kış lastiği, kar yağışı ve buzlu hava şartlarında, oluşabilecek kaza ve tehlikelere karşı, can ve mal güvenliğini korumak amacıyla alınan bir önlemdir. Kara yolları Trafik Kanunu’n da, kış lastiğiyle ilgili herhangi bir tanım ya da bilgi olmamasına rağmen teknik şartlarına uyulması konusunda uyarır.

 

Neden Kış Lastiği Kullanılmalıdır?

Soğuk hava şartlarında lastiğiniz sertleşir. Dolayısıyla buzlu yollarda asfalta tutunamaz ve kayar. Bu da güvenli yolculuk yapmanıza engel olur. Kış lastiğinde, diğer lastiklerden farklı olarak yapısında kauçuk bileşik bulundurur. Kauçuk bileşik sayesinde, buzlu hava şartlarında, diğer lastiklere göre daha güvenli bir yolculuk yapılır. Ayrıca her ne kadar kış lastiği, buzlu hava şartlarına uygun olsa da buna güvenerek hızınızı arttırmayınız. Lastik ve hız farklı konulardır. Trafik kurallarına her şartta uyulması gerekir.

 

Kış Lastiği Nasıl Kullanılmalıdır?

Kış lastiği kötü hava şartları için bir önlem olsa da, kış lastiği taktırmak için kötü hava şartlarını beklemeyin. Hava şartları sürekli değişmektedir ve çok nadir de olsa meteoroloji tahminlerin de yanılabilir. Bu yüzden kış aylarına girildiğinde hemen kış lastikleri aracın bütün tekerleklerine takılmalıdır. Böylelikle beklenmeyen hava koşullarına önlem alınmış olur.

Kış lastikleri sadece kötü hava şartlarında kullanılmaz. Islak ve kuru hava koşullarında da kullanıma uygundur.

Kış lastiği kullanmak dışında kış lastiklerini diğer hava koşullarında, araba da bulundurmak zorunludur. Karayolları Trafik Kanunu’nu, sürücüleri bu konuda önemle uyarır.

Lastik kalitesini belirleyen en önemli unsurlardan bir tanesi, lastiklerin diş derinlikleridir. Can ve mal güvenliği konusunda ucuza kaçılmamalıdır. Diş derinliği daha fazla olan kış lastikleri tercih edilmelidir.

Kış lastiğinizde olsa da aracınızla hızlı bir kalkış yapmayınız. Ani kalkışlarda lastik zorlanabilir ve asfalta tutunmakta zorluk çeker. Aynı şekilde virajlarda ve düz yollarda hız yapmamaya dikkat ediniz.

Kış lastiklerinin havasına dikkat edilmelidir. Havasını indirme ya da fazla hava verme yapılmamalıdır. Lastik havasının az ya da fazla olması, lastiğin asfalta sağlıklı tutunmasına engel olur.

Kış lastiği kullanmak, diğer lastiklere göre zorlu hava şartlarında yolculuğu kolaylaştırır ve aracı zorlamaz. Bu da zorlu hava koşullarında diğer lastiklere oranla aracın daha az yakıt tüketmesini sağlar. Böylelikle sürücü, kış lastiği takarak can ve mal güvenliği haricinde ekonomik olarak da yarar sağlar.

Kış Lastiği Kullanmanın Yararları Nelerdir?

Kış lastikleri, diğer lastiklere göre derin dişlere sahip olduğu için yola daha sıkı tutunur. Bu da kaza riskini azaltır. Böylelikle can ve mal güvenliğiniz korunmuş olur.

Kış lastikleri, ani frenleme de diğer lastiklere göre daha az mesafede durur. Böylelikle önünüze çıkan herhangi bir canlıya ya da mala zarar verme oranınız azalır. Kendi can ve malınızı koruduğunuz gibi karşınında can ve malına zarar vermemiş olursunuz.

Kar lastikleri sadece karlı ya da buzlu hava şartlarından kullanılmaz. Islak ve kuru havalar gibi zorlu hava şartlarında da güvenli bir yolculuk yapmanızı sağlar.

Öncelikle Hangi Araçlara Kış Lastiği Takılmalıdır?

Kış lastiği taktırmak, her araç için önemlidir. Ancak bazı araç grupları için daha fazla önem taşır. Örneğin; ambulans, itfaiye gibi halkın can sağlığı için önemli olan araçlarda kar lastiği kesinlikle takılmalıdır. Bu araçlar olay yerine hızlı gideceği için, zorlu hava şarlarında kayma vb. tehlikelerle karşılaşmamalıdır. Halkın can sağlığı gibi çalışanlarının da can sağlığı önemlidir.

Polis ve askeri araçlara da kar lastiği takılmalıdır. Bu araçlarda hız limitini aşacağı için, kayma gibi tehlikeler yaşamamalıdır.

Bunların haricinde toplu taşıma araçları da kar lastiği takmalıdır. Birçok insanın can ve mal güvenliği sürücünün sorumluluğu altındadır. Bu araçlar kar lastiği taktıracağı gibi hız limitini de aşmamalıdır.

M ve N grup motorlu araçlarda kar lastiği taktırmalıdır ve hız limitini aşmamalıdır.

4x4 araçlar da kar lastiği taktırmamalıdır. Zor arazi koşullarında genellikle konforlu bir yolculuk yapmak için 4x4 arazi araçları tercih edilir. Ancak bu güvenli bir yolculuk yapabilmeniz için yeterli değildir. Kış lastikleri de taktırmanız gerekir. Bunun dışında 4x4 arazi araçlarıyla ani kalkış ve hız yapmamanız gerekir. Kış lastiği taktırsanız bile diğer araçlara göre ani fren esnasında birden duramazsınız. Hızınız ne kadar fazlaysa durmanız da o kadar zaman alır.

Kış Lastiklerini Saklama Ömrü Ne Kadardır?

Kış lastiklerini yılın her ayı aracınızda bulundurmak zorundasınız. Ancak her üründe olduğu gibi, kış lastiklerinin de bellik bir ömrü vardır. Kış lastiklerinin ömrü genellikle beş aydır. Beş ay sonra kış lastiklerinin içindeki kauçuk bileşikler arasındaki bağ zayıflar ve lastiğin işlevi zayıflat. Yani beş ay sonrasındaki kullanım da yola yeteri kadar tutunamaz ve ani frenlemelerde birden duramaz. Bu da güvenli bir yolculuk yapmanıza engel olur.

Eğer çok sert hava şartlarında yolculuk yapıyorsanız kullanım ömrü azalır. Çünkü çok zorlu hava şartları, kış lastiğini de zorlayacaktır ve lastik yorulacaktır.

 

Kış Lastiği 12 Ay Kullanılır mı?

Kış lastikleri 12 ay kullanılamaz. Bunun iki sebebi vardır. Birinci sebebi, az önce belirttiğimiz gibi kış lastiklerinin, beş ay ömrü olmasıdır. Beş ay bir sene için yeterlidir.

İkinci sebep ise yaz aylarında kış lastiği kullanmak zararlıdır. Bunun üzerine deney yapılmıştır. Deneyde kış lastikleri takılan araç 100 km/h hıza olaştığında ani frenleme yapmıştır ve 41 m sonra durabilmiştir. Aynı deney yaz lastiği ile yapıldığında, araç 38 m sonra durabilmiştir.

Kış lastikleri, zorlu hava şartları için üretilmiştir. Bunun için ani frenlerde durma ya da kayma gibi tehlikeler de önem taşır. Bunların haricinde, yazın kullanılan kış lastikleri yarar değil zarar sağlar. Zorlu hava şartlarında ani frenleme de duran araç, yaz aylarında daha fazla mesafe de durur. Deneyde de görüldüğü gibi yazın kullanılan kış lastikleri, yarar değil zarar sağlar. Çünkü 3 m, trafikte can ve mal kaybı için büyük bir önem taşır ve küçümsenemez.

Kış Lastiğinin Ekonomik Yönleri Nelerdir?

Kış lastiğinin fiyatı, yaz lastiğinin fiyatına göre daha pahalıdır. Bu da ekonomik yönden zarar sağlayacağı olarak düşünülebilir. Ancak can ve mal güvenliğinde ekonomik yön fazla düşünülmemelidir. Ayrıca kış aylarında yaz lastiği, kış lastiğine göre aracı zorlayacağı için, daha fazla yakıt tüketilmesine neden olur. Oluşan herhangi her hangi bir kaza ya da tehlike de can ve mala zarar verebilir. Bu da maddi ve manevi sürücüye zarar sağlar. Bunlar düşünüldüğünde ekonomik yönler arasında kıyas yapılamaz.

Son olarak sağlık her şeyden daha önemlidir. Zorlu hava koşullarında kış lastiği kullanarak ve trafik kurallarına uyarak kendinizin ve sevdikleriniz can güveliğini koruyabilirsiniz.

YORUMLAR

Bu yazı için daha önce yorum yapılmadı. İlk yorumu yaparak görüşlerinizi paylaşabilirsiniz.

YORUM YAZ