Hibrit Otomobil Satışları %121,5 Artış Gösterdi

Arabakarsilastirma.com 03.05.2018 Araba Haberleri
Hibrit Otomobil Satışları %121,5 Artış Gösterdi

Hibrit Otomobil Satışları %121,5 Artış Gösterdi

 

Ülkemizde hibrit araç satışlarında bu senenin ilk 3 ayında geçen senenin aynı zamanlarına oranla %121,5’lik artış yaşandı. Türkiye Elektrikli ve Hibrid Araçlar Platformu, bu senenin ilk 3 ayının dönemine ait olan satış verilerini duyurdu. Bu verilere göre, bahsi geçen dönemde %100 elektrikli 48 tane araç satışı gerçekleşti. Aynı zamanda hibrit araç satışı 1.247’ye yükseldi. 2017 senesinin aynı dönemlerinde ise bu rakam 563 adetti. Hibrit otomotiv piyasasında en fazla ilgi gören, geçtiğimiz senede de olduğu gibi Toyota C-HR modeli oldu. Bu model de 3 ayda 920 tane otomobil satışı yapıldı. Bu zamanlarda geçtiğimiz sene piyasaya çıkan Kia Niro hibrit modeli 85 tane satıldı. Böylece en fazla satılan ikinci model olma unvanına erişti. Ayrıca Toyota’nın Auris hibrit modeli de 79 tane satış ile en fazla satılan 3. Hibrit model olarak listeye yerleşti.

 

Türkiye Elektrikli ve Hibrit Araçlar Platformu Kurucusu Berkan Bayram satışlara yönelik yaptığı açıklamalarda, ülkedeki otomobil kullanıcılarının hibrit modellere olan ilgisi devamlılık kazandı dedi. Ayrıca Bayram, hibrit otomobiller özelinde yapılan ÖTV düzenlemesinin otomobil kullanıcıları açısından çekici bir durum oluşturduğunu belirtti. Sözlerine şu şekilde devam etti;

‘’Ancak son zamanlarda gündemde olan MTV oranlarının yükselmesi hakkında hibrit araç sahipleri arasında sorunlar oluşturdu. Rakamlar üzerinde bu negatif durumu daha görmemiş olsak bile sene sonu rakamlarda bir azalma olabilir. Hibrit ve elektrikli otomobilleri çok fazla teşvik edici yöntemler uygulanmalı. Mesela köprü ve otoyollardan ücretsiz geçiş hakkı, şirket aracı olarak alımlarda ÖTV ve MTV iadesi, şehir içi otoparklardan ücretsiz yararlanma gibi olanaklar tanınabilir. Böylece hibrit modellere olan ilgi daha da artış gösterir.’’.

YORUMLAR

Bu yazı için daha önce yorum yapılmadı. İlk yorumu yaparak görüşlerinizi paylaşabilirsiniz.

YORUM YAZ