Hibrit Araç Satışı İlk 3 Ayda Zirve Yaptı

Arabakarsilastirma.com 02.05.2018 Araba Haberleri
Hibrit Araç Satışı İlk 3 Ayda Zirve Yaptı

Hibrit Araç Satışı İlk 3 Ayda Zirve Yaptı

 

Ülkemizde bu senenin ilk 3 ayında geçtiğimiz senenin aynı dönemine oranla %121,5’lik artış göstererek bin 247 tane hibrit araç satışı yapıldı.

Türkiye Elektrikli ve Hibrit Araçlar Platformu bu senenin ocak ile mart dönemine ait olan satış verilerini paylaştı. Bu yüzden adı geçen dönemde %100 elektrikli 48 tane araç satışı yapıldı. Aynı zamanlarda hibrit araç satışı bin 247 tane yapıldı. Bu bahsi geçen rakam, geçtiğimiz senenin aynı döneminde 563 seviyelerindeydi. 

Hibrit otomotiv piyasasında en çok ilgi çeken, geçen sene de olduğu gibi Toyota C-HR modeli oldu. Bu model ile 3 ayda 920 adet otomobil satışı yapıldı. Bu zamanlarda geçtiğimiz sene piyasaya giren Kia Niro hibrit modelinde 85 adet satış gerçekleşti ve en fazla satışı yapılan ikinci model otomobil olmuştur.

Türkiye Elektrikli ve Hibrit Araçlar Platformu Kurucusu Berkan Bayram, satışlar ile ilgili yaptığı değerlendirmesinde ülkede bulunan otomobil kullanıcılarının hibrit modellere göstermiş olduğu ilginin devamlılık kazanacağını belirtti. Ayrıca hibrit otomobiller üzerinde yapılan ÖTV düzenlemelerinin otomobil kullanıcıları açısından çekici bir durum oluşturduğunu vurgulayan Bayram, ifadelerine şu şekilde devam etti;

‘’Ancak en son gündemde olan MTV oranlarının yükseltilmesi konusu hibrit araç kullanıcıları arasında kaygılara neden oldu. Mevcut rakamlarda daha bu negatif durumu pek göremesek bile sene sonu toplam rakamlarda bir azalma görülebilir. Hibrit ve elektrikli otomobillere çok daha fazla teşvik edici yöntemler uygulanmalı. Teşvik şekilleri olarak otoyol ve köprülerden ücretsiz geçiş hakkı, şehir içi otoparklardan ücretsiz faydalanma, şehir merkezlerine giriş ayrıcalığı, ilk alımda maddi destek, şirket aracı olarak alımlarda MTV ve ÖTV iadesi gibi olanaklar yapılabilir.’’

 

 

 

YORUMLAR

Bu yazı için daha önce yorum yapılmadı. İlk yorumu yaparak görüşlerinizi paylaşabilirsiniz.

YORUM YAZ