‘’Doğru Hava Basıncı’’ etkinlikleri Michelin tarafından başlatıldı

Arabakarsilastirma.com 18.06.2018 Lastik & Jant
‘’Doğru Hava Basıncı’’ etkinlikleri Michelin tarafından başlatıldı

‘’Doğru Hava Basıncı’’ etkinlikleri Michelin tarafından başlatıldı

Geleneksel olarak her yıl düzenlenen Michelin ‘‘Doğru Hava Basıncı’’ etkinlikleri Türkiye geneli 6 ilde tüm hızıyla devam ediyor. Etkinlikler kapsamında lastikte doğru hava basıncının güvenli sürüş için önemi anlatılıyor. 2004 yılından beri yapılan etkinlikler, 14. Yılında da BP istasyonlarında tüketiciler ile buluşarak; doğru hava basıncı ile ilgili farkındalık yaratmaya devam ediyor.

Manisa’da başlayan etkinlik Kocaeli’de son bulacak. 8-29 Haziran tarihleri arasında düzenlenen etkinlikte aktiviteler sayesinde sürücüler bilinçlendirilecek.

Michelin’in Uzman Ekipleri;

  • 18 -19 Haziran Antalya Merkez ile Muratpaşa’da,
  • 21 - 22 Haziran Adana Merkez ile Kurttepe’de,
  • 27 - 28 Haziran’da İstanbul Avcılar ile Ümraniye’de,
  • 29 Haziran’da Kocaeli Körfez’de sürücülerle buluşacak.

Lastikte doğru hava basıncı neden önemlidir?

Lastik basıncı ile yakıt tasarrufu ve uzun ömürlülük doğru orantılı olup, sürücüye güvenli bir yolculuk fırsatı sunarken; aracın performansını arttırıyor.

Lastik basıncının gereğinden fazla düşük olması kadar gereğinden fazla yüksek olması da aracın yol tutuşu ile lastiklerin dayanıklılığını ile performansını olumsuz etkiler. Örneğin; lastikte hava basıncı düşükse, yol tutuş kabiliyeti aracın azalırken; direksiyon hakimiyetinde de tutarsızlıklar olur. Islak zeminde fren yapılması durumunda fren mesafesinin artmasına neden olur.

Lastik ömrünü %30 azaltırken, yakıt tüketimini arttırır

Lastik hava basıncı doğru ise, trafikte güvenli olmayı sağladığı kadar, yakıt tasarrufu ve lastik ömrünü uzatma açısından ciddi avantajlar sağlıyor. Hava lastiği olması gereken az ise, lastiğin yuvarlanma direnci arttığı ortaya çıkan enerji kaybının dengelenmesi açısından motor daha çok çalışıp, daha çok yakıt tüketiyor. Aynı zamanda lastiklerde de hızlı aşınmaya neden olduğu lastiklerin ömrünü kısaltıyor. Michelin, sürücüleri lastiklerin hava basıncının doğru olması konusunda uyarıyor.

 

YORUMLAR

Bu yazı için daha önce yorum yapılmadı. İlk yorumu yaparak görüşlerinizi paylaşabilirsiniz.

YORUM YAZ