Apple, sürücüsüz araç filosunu genişletti

Arabakarsilastirma.com 16.05.2018 Araba Haberleri
Apple, sürücüsüz araç filosunu genişletti

Apple, sürücüsüz araç filosunu genişletti

Akıllı telefon sektörünün en önemli ve değerli isimlerinden biri olan Apple, otonom sürüş sistemleri üstünde ciddi olarak çalışmalara devam ederek, adından sıkça söz ettiriyor.

Bilim kurgu fantezilerin başkahramanı olan kendisi giden araçlar, teknoloji sermayelerine sahip büyük şirketlerin gerçek olmasına yönelik ciddi çabaları ile karşı karşıya… Motor dergisini detaylarına göre Apple, test ettiği araç sayısını arttırdı. Otoyollarda hüküm süren bu araçlar neyin habercisi? Ya da akıllardan geçen olacaksa, beklenilen ne?

Apple Kaliforniya’da Ocak ayından beri 55 araçlık filo ile 83 sürücüyle, araç içinde güvenlik önlemi almak adına görev yapıyor.  Yaşanabilecek kazalar, Ar-Ge çalışmaları açısından şirketin aksamaya uğramasına neden olur. Bu nedenle insanların can güvenliği düşünülünce sürücülerin ne kadar önemli bir görev üstlendiği anlaşılıyor.

Apple’ın amacı, otonom sürüş sistemlerinde yaşatma

Apple’ın amacı, kendi markasına ait otonom sürüş sistemlerini yaşatmak olunca; Apple’dan beklentilerde büyüyor. Yapay zekâ teknolojilerinin test edilmesi adına aktif olarak imkan tanıyan otonom sistemler çok gelişmiş olduğu içinde Apple tarafından bu iş alanını yönlenme söz konusu olmuş olabilir. Dev şirket bu konuda gerekli kaynağı rahatlıkla bulabilir ama en ufak hata şirketin itibarını zedeleyeceği için kontrollü ilerlemeyi tercih ediyor.

Ford, BMW ile Volkswagen gibi otomobil devleri, otonom sürüşleri konusunda büyük teknoloji şirketleri kadar iyi değil ve bu konuda çalışmak istediklerine neler yapacak merak edilen diğer sorular arasında yerini alıyor. Bunun için yapabilecekleri aslında belli, Apple gibi dev teknoloji şirketlerinden otonom araçlar üretmek istediklerinde para ile satın alacaklar.

Apple, teknoloji dünyası ve bu dünyanın finansmanı açısından dev şirket olarak; büyük bir oyunda baş rolü oynarken, konu ile ilgili detaylı açıklama şirket tarafından yapılacak mı bunu da zamanla göreceğiz.

YORUMLAR

Bu yazı için daha önce yorum yapılmadı. İlk yorumu yaparak görüşlerinizi paylaşabilirsiniz.

YORUM YAZ