Bentley Fiyat Listesi

Bentley Hakkında

Bentley

Ünlü bir İngiliz lüks otomobil üreticisi olan Bentley, Alman otomobil üreticisi Volkswagen AG'nin bir yan kuruluşudur. 1919 yılında Walter O. Bentley ve kardeşi H. M. Bentley tarafından Cricklewood, Londra’da kurulan şirket, başlangıçta Fransız DFP araçlarının satışıyla ilgilenmişti, ancak Walter Bentley her zaman kendi adını taşıyan kendi araçlarını tasarlama ve inşa etme konusunda büyük bir ilgiye sahipti. Bentley tarihi böyle başladı ve bugün en büyük lüks otomobil markalarından biri.

Bentley Logosu ve Hikayesi

Bentley logosu oldukça basittir; logo, ortada “B” harfi olan iki kanatan ibarettir. Bentley logosu yıllar boyunca pek çok değişiklik geçirmedi; Modern tasarımlarla uyum sağlamaları için biraz değiştirdiler. Logonun ortasındaki “B” harfi Bentley ismini temsil ederken iki tarafında bulunan iki kanat, hızın sembolüdür. Şirketi kuran Bentley kardeşler, her zaman çok güçlü motorlara sahip yüksek kaliteli otomobiller ürettiler. Otomobillerin çoğunun yarış arabaları olarak başarılı bir şekilde kullanılması bu güçlü motorlardan kaynaklanıyordu. Bentley güç ve hız olarak bilindiğinden, iki kanadı kullanarak bunu sembolize ettiler.

Markanın Kısa Tarihi

Bentley adını taşıyan ilk otomobil 1919 yılında Londra'daki New Street Mews'te üretildi. Mütevazi bir başlangıç yapan şirket hem lüks hem de performansın durmak bilmeyen arayışında günden güne güçlendi.

DFP fabrikasının ziyareti sırasında, motor pistonları yapmak için dökme demir yerine hafif metal kullanmanın düşüncesiyle Bentley'nin I. Dünya Savaşı sırasında hizmete giren ilk alüminyum pistonlarının üretilmesini sağladı. Şirket, 1919 yılında Bentley Motors Ltd olarak kaydedildi ve ilk kez bu yıl Londra Motor Show'da tanıtıldı.

Yarış Rekorları Kırıldı

20'li yıllarda Bentley, vintage çağının en farklı araçlarından bazılarını üretti. Walter Bentley, bir yarış motorunu geliştirme fikrine sahipti ve bu da Bentley 3 litrelik motorun 80 mil hıza ulaşmasını sağladı. 1924'te Le Mans'ta bir zafer, ardından 1927, 1928, 1929 ve 1930'da 4 ardışık galibiyet dahil olmak üzere çok sayıda rekor kırdı.

Ancak kazandığı şöhret ve etkileyici yarış rekorlarına rağmen 30’lu yıllarda yaşanan ekonomik sıkıntılar başlarına bela oldu ve şirket Rolls-Royce’a devredildi. Her iki markanın en iyi özelliklerini taşıyan yeni bir spor otomobilin üretileceği tarihe kadar üretime 2 yıl ara verildi.

1946'da Rolls-Royce, Crewe'deki bir yere taşındı ve bu da şirketin yüksek vasıflı mekanik ve mühendislerden oluşan bir topluluğa erişimini sağladı. En yeni teknolojilerle birlikte Bentley, kendi sınırlarını zorlayarak sürülebilecek bir motorlu araç olan Bentley Mark VI'yı yaratabilmiş oldu. Bu gelişmeler otomobillerin yüksek performanslı Grand Tourer’lara dönüşmesine olanak sağladı. Bentley R Type ile tarihi boyunca ulaşılabilen en yüksek hız olan 120mil/saat sınırına dayanılmıştı. Bugün bildiğimiz Bentley model hattının temelleri 80’li yıllara dayanır. 1982’deki 7 saniyede 60 mil hıza ulaşan Mulsanne üretildi.

1998’de marka Volkswagen tarafından tüm haklarıyla birlikte satın alındı ve 67 yıl sonra Rolls-Royce ve Bentley tekrar iki farklı marka oldular.

Kazanılan Ödüller

Bentley tarihi boyunca birçok ödüle layık görüldü. Özellikle 200’lü yıllardan sonra birçok ödül kazandı. 2017 yılında Çin, Avrupa, Amerika’ya kadar birçok yerden, En İyi Spor Otomobil, Yılın GT’si, En İyi Lüks Otomobil, En iyi SUV ve benzeri gibi 20 ödül birden aldı.