Araba Parçaları

Piston Nedir? Nasıl Çalışır?

Piston Nedir? Nasıl Çalışır?

Araba Parçaları
Araç motorunda bulunan en önemli ve işlevsel parçalardan biride pistondur. Pisto...
Travers nedir ? Ne işe yarar ?

Travers nedir ? Ne işe yarar ?

Araba Parçaları
Bir araçta birçok parça bulunur ve bu parçaların birçoğunu kullanıcılar bilmemek...
Hava filtresi nedir ? Ne işe yarar ?

Hava filtresi nedir ? Ne işe yarar ?

Araba Parçaları
Performans hava filtresinin ne işe yaradığını bilmeden önce, klasik hava filtres...
Rodaj Nedir? Nasıl Yapılır?

Rodaj Nedir? Nasıl Yapılır?

Araba Parçaları
Rodaj ve motor açmak özellikle yeni alınan sıfır araçlarda sıkça uygulanır. Geçm...
Şaft Nedir? Ne İşe Yarar?

Şaft Nedir? Ne İşe Yarar?

Araba Parçaları
Şaft mili (kardan mili), şanzımandan almış olduğu hareketi diferansiyel kutusuna...
Çift Kavramalı (DSG) Şanzıman Nedir?

Çift Kavramalı (DSG) Şanzıman Nedir?

Araba Parçaları
DSG yani çift kavramalı debriyaj, vitesleri diğer dişli şanzımanlardan çok daha ...

Araç Parçaları

Araç sahiplerinin birçoğunun bilgi sahibi olmadığı ancak bir o kadar da önemli olan konulardan birisi sürekli olarak kullandığımız araçlardaki parçalardır. Araçlarda meydana gelen en ufak bir sıkıntı da bile araç parçaları hakkında bilgi sahibi olmak araç şoförlerinin gerek fiyat gerekse işçilik konusunda daha doğru hareket etmelerini sağlar. Araçların motorlarında hangi parçalar var, hangi parça ne işe yarar gibi soruların cevaplarını aşağıdaki alanda bulabilirsiniz.

Devirdaim Pompası Nedir?

Motorun çalışma prensibi gereği aşırı bir şekilde ısınma yapmasını ve diğer parçaların zarar görmemesini sağlayan parça devirdaim pompasıdır. Devirdaim pompasının bir diğer görevi ise motorun performansını arttırmak için belirli bir sıcaklıkta çalışmasını sağlar. Genellikle devirdaim pompası çok sık arıza yapmasa da olası bir sorunda motorun çalışmasını durdurabileceği için araç sahiplerini yolda bile bırakabilir.

Aks Nedir?

Araçlardaki en önemli parçalardan birisi olan aks, araçlardaki tekerleklerin belirli bir düzen içerisinde dönmesine yardımcı olan bir parçadır. Tanım olarak tek bir parçaymış gibi sanılsa da aks birkaç parçadan meydana gelir ve bu parçaların bir kısmı hareketli olarak, bir kısmı ise sabit olarak işlev görür. Aks ile bilinmesi gereken en önemli bilgi ise aks rulmanlarında bir arıza meydana geldiği zaman bu parçaların onarımlarının olmadığı ve bu konuda bir usta tarafından kesinlikle değiştirilmesi gerektiğidir.

Şaft Nedir?

Diferansiyel ile şanzıman arasında bağlantı oluşturan şaft, araçların hareket mekanizmasını çalıştırır. Şaft bağlantıları nedeniyle hareketli bir parçadır. Çelikten üretilen ve son derece dayanıklı olan bu parçada önemli olan konulardan birisi ise ayarının düzgün yapılması gerektiğidir. Aksi halde motor devri ile çalıştığı için motora ciddi zararlar verebilir.

Rodaj Nedir?

Kelime anlamı alıştırma olan rodaj, motorda yer alan tüm hareketli parçaların birbirleri ile uyum içerisinde, herhangi bir sorun çıkarmadan çalışabilmesi için yapılan işlemleri ve adımları kapsıyor. Sıfır araçlarda olduğu gibi herhangi bir arıza sonrasında motoru yenilenen araçlar için de rodaj işleminin yapılması gerekiyor. Rodaj sayesinde motordaki parçaların birbirlerine sürtünmesinin önüne geçiliyor ve motorun kullanım ömrü önemli derecede arttırılabiliyor. Bunun dışında debriyaj sistemi ve lastikler ve frenler için de bu işlem yapılabiliyor.

Piston Nedir?

Araç parçaları açısından son derece önemli olan parçalardan birisi piston, diğer adıyla itenektir. Piston motor bloğu içerisinde bulunan bir silindir içinde bulunur ve ileri geri şeklinde hareket yapısı bulunur. Şekil itibari ile diske benzer. Pistonun motordaki görevi ise krank milini döndürmektir. Özetlemek gerekirse pistonun motorda bulunan yanma enerjisini mekanik enerjiye çevirdiğini söyleyebiliriz.

İmmobilizer Nedir?

Elektronik bir devre olan immobilizer, araçların çalıştırma yani kontak sistemlerine takılır. Parçalar halinde bulunan bu devrenin bir tanesi de arabanın çalışmasını sağlayan kontak anahtarının içerisinde bulunur. Bu durumda araçlardaki motor, parçalar tamamlanmadan asla çalıştırılamaz. Düz kontak denilen işlem bu yüzden immobilizer bulunan araçlarda yapılamaz ve buna bağlı olarak araçların çalınmaya karşı güvenliği arttırılmış olur.

Baskı Balata Nedir?

Baskı balata motordaki hareketin vites kutusuna aktarılmasını sağlayan parçadır. Baskı balatası motordan gelen hareketi ilk olarak üzerine alır. Bu yüzden bu parça debriyaj ile de yakından ilgilidir. Debriyajın uzun süre kullanılması sonrasında baskı balatanın bitmesi söz konusu olabilir. Bu nedenle parça ile ilgili sorun yaşamamak adına belirli aralıklarla baskı balatanın değiştirilmesi gerekir.

Çift Kavramalı Şanzıman Nedir?

Geleneksel vites sistemlerine göre daha iyi kontrol sağlanmasını sağlayan çift kavramalı şanzıman, viteslerin daha hızlı ve kontrollü bir şekilde değiştirilmesine olanak tanır. Vites geçişleri çift kavramalı şanzımanda çok daha iyidir. Bu sistem ilk olarak Volkswagen tarafından kullanılmaya başlansa da günümüzde birçok firma araçlarında çift kavramalı şanzımanları tercih ediyor.

Motorda Hava Filtresi Ne İşe Yarar?

Hava filtresi motorun çalışması esnasında silindirlere alınan havanın süzülerek toz ve pisliklerin filtrelenerek motora ulaşmasını engelleyen parçadır. Aracın ve motorun performansını doğrudan etkileyen hava filtresi, çok küçük parçaların bile süzülmesini sağlayarak motorun ömrünü uzatır. Genellikle araçların periyodik bakımları sırasında hava filtrelerinin değiştirilmesi gerekir.